Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 87,90 USD, po wzroście o 70 centów. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 82 centy do 108,46 USD za baryłkę.

W USA trwają negocjacje pomiędzy prezydentem Barackiem Obamą a reprezentującym opozycyjną Partię Republikańską przewodniczącym Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem na temat rozwiązania problemu "klifu fiskalnego".

Ich poniedziałkowe spotkanie trwało 45 minut, ale nie ujawniono z niego żadnych szczegółów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w trakcie weekendu Boehner zaproponował wydłużenie ulg podatkowych wszystkich Amerykanów zarabiających poniżej 1 miliona dolarów rocznie, dla wynagrodzeń powyżej tych poziomów podatki miałyby wzrosnąć. Prezydent Obama nie zaakceptował jednak jeszcze tej propozycji.

"Traderzy zakładają pozytywne wyjście z klifu fiskalnego" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Podczas poprzedniej sesji WTI zdrożała na zamknięciu o 47 centów do 87,20 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od 5 grudnia.

W ub. tygodniu ropa w USA zdrożała o 0,9 proc.