Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,54 USD, po wzroście o 28 centów. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 24 centy do 107,27 USD za baryłkę.

Inwestorzy oceniają, że produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w listopadzie o 9,8 proc., najmocniej od marca. Dane o produkcji zostaną opublikowane 9 grudnia.

Analitycy spodziewają się też wzrostu sprzedaży detalicznej w Chinach w listopadzie, o 14,6 proc., po wzroście w październiku o 14,5 proc.

"Gospodarki USA i Chin idą do przodu, a Europa cofa się. Ostatnie dane makro z Chin wskazują na stabilizację wzrostu gospodarczego. Będziemy mieć jeszcze więcej danych w weekend" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI staniała o 1,62 USD do 86,26 USD/b, najniższego poziomu zamknięcia od 15 listopada. W tym tygodniu ropa staniała o 2,7 proc.

W tym roku ropa w USA staniała o 12 proc.