Alrosa, potentat rosyjskiej branży diamentowej poinformował o spadku produkcji - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Rosyjski koncern Alrosa, należący do światowej czołówki producentów diamentów poinformował, że w okresie od stycznia do września br. wyprodukował 25, 44 mln karatów surowca diamentowego. Jest to spadek o 3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Rok temu spółka wydobyła 34,5 mln karatów surowca diamentowego. Przychody ze sprzedaży tych drogocennych kamieni wyniosły 4,42 mld dolarów. Wówczas koncern wygenerował 29,5 miliardów rubli zysku netto (ok. 1 mld dolarów).

Alrosa jest następcą państwowego przedsiębiorstwa Yakutalmaz i spółki Almazyuvelirexport. Obecnie 51 proc. udziałów koncernu należy do rządu rosyjskiego. Pozostałe 32 proc. należą do republiki Jakucji, gdzie działa spółka. Alrosa prowadzi też działalność w Permskim Kraju oraz w obwodzie archangielskim. Udział spółki na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział w światowej produkcji diamentów - około 30 proc. W tym roku koncern poinformował o wydobyciu diamentu o masie 158,2 karata, który został wyceniony na ponad 1,5 mln dol.