Odbicie pod chińskie ożywienie

Już w ubiegłym tygodniu po publikacji indeksu PMI z Chin pisaliśmy, iż koniec roku na rynkach może być względnie dobry dzięki lepszym danym z Chin. W mediach ekonomicznych coraz mniej mówi się o spowalniającej Azji, a coraz więcej o poprawie koniunktury w Państwie Środka. To pomaga rynkom akcji wyjść z listopadowego dołka.

My pozostajemy jednak sceptyczni co do trwałości takiej tendencji. Poprawa koniunktury w Chinach została osiągnięta starymi metodami – większymi nakładami na inwestycje, które przecież miały być redukowane w ramach programu zmiany struktury chińskiego wzrostu. Tym samym impuls ten będzie nietrwały, a co więcej zwiększył on ryzyko silniejszego spowolnienia w przyszłym roku. Tym samym nie jest to temat pod trwałe wzrosty cen, choć nie jest wykluczone, że indeksy w grudniu spróbują się z tegorocznymi maksimami.

Dane o sprzedaży domów rozczarowały

Sprzedaż nowych domów w USA w październiku była niższa niż oczekiwano. Wyniosła ona 368 tys. – o 18 tys. mniej niż oczekiwano oraz o 1 tys. mniej niż we wrześniu. Jednocześnie jednak wrześniowe dane zostały skorygowane aż o 20 tys. w dół, wymowa tej publikacji jest więc podwójnie negatywna. Z drugiej strony, uwzględniając już korektę, dane o sprzedaży mieszczą się w bardzo wąskim przedziale wahań za ostatnie 6 miesięcy (360-369 tys.), a łączna sprzedaż domów przekroczyła 5 mln trzeci miesiąc z rzędu. Z taką sytuacją mieliśmy po raz ostatni do czynienia w połowie 2009 roku, kiedy sprzedaż rosła pod wpływem ulg podatkowych. Dane nie są zatem wystarczająco złe aby popsuć nastroje na rynkach.

Zaskoczenie ze Szwajcarii

W trzecim kwartale PKB Szwajcarii nieoczekiwanie wzrósł o 0,6% q/q, po tym jak w poprzednim kwartale było to -0,1% q/q. To znacznie więcej niż oczekiwał rynek (0,2% q/q), choć zaskoczenie jest nieco mniejsze mając na uwadze fakt, iż dane ze strefy euro też były lepsze od oczekiwań, trzeci kwartał w europejskiej gospodarce był zatem względnie niezły i może to oznaczać paradoksalnie słabsze dane w czwartym kwartale. Dla notowań franka oznacza to tyle, że kurs EURCHF pozostanie w pobliżu 1,20. Lepsze dane są bowiem dla franka pozytywne, natomiast szef SNB dał ostatnio jasno do zrozumienia, iż ograniczenie 1,20 będzie Szwajcarii potrzebne jeszcze przez dłuższy okres.

dr Przemysław Kwiecień