Wczorajszy poranek przyniósł informacje o porozumieniu Eurogrupy co do pomocy skierowanej dla Grecji. Rynki przyjęły wiadomość ze spokojem. Reakcja na rynku walutowym była chwilowa, a jej siła relatywnie słaba. Inwestorzy zdają się wierzyć, że kraj będzie otrzymywał pomoc tak długo, jak będzie to konieczne. Ponadto wpływ doniesień z tej części Europy na rynki finansowe jest coraz słabszy. Można wręcz mówić o znudzeniu.

Wtorek minął pod znakiem doniesień makroekonomicznych zza oceanu. Do publicznej wiadomości podana została cała masa odczytów, wśród których najważniejszymi były: zamówienia na dobra trwałego użytku i indeks zaufania konsumentów. W przypadku zamówień na dobra trwałego użytku można mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Ich wartość w październiku pozostała na niezmienionym poziomie, podczas gdy większość analityków przewidywało pół procentowy spadek.

O godzinie 16.00 poznaliśmy indeks zaufania konsumentów mierzony przez organizację badawczą Conference Board. Indeks oparty na formule ankiety i przeprowadzony na niespełna 5000 próbie osiągnął w październiku wartość 73,7 pkt. Odczyt był nie tylko lepszy od poprzedniego okresu (73,1 pkt), ale również lepszy od oczekiwań rynkowych na poziomie 73 pkt. Amerykańscy konsumenci po raz kolejny udowodnili, że z optymizmem patrzą na przyszłość.

W przypadku danych z USA należy mieć również na uwadze, że ich wartości są zakłócone przez huragan Sandy. Wpływ, jaki ten żywioł miał na wskaźniki makroekonomiczne jest trudny do zbadania, jednak nie pozostawia wątpliwości, że był negatywny. W związku z tym dobre dane jeszcze mocniej napawają optymizmem.
Dzień dzisiejszy również będzie upływał pod znakiem amerykańskiej gospodarki. O godzinie 16.00 zaprezentowana zostanie sprzedaż nowych domów. Jak pamiętamy poprzedni tydzień pozytywnie zaskoczył jeśli chodzi o rynek nieruchomości, przez co wyobraźnia inwestorów została pobudzona.

W tym wypadku analitycy oczekują wzrostu sprzedaży na rynku pierwotnym w październiku do poziomu 390 tys., co definitywnie wskazywałoby na dobrą kondycję tego sektora gospodarki.

O godzinie 20.00 w Stanach Zjednoczonych zostanie przedstawiona tzw. Beżowa Księga. Dokument jak zwykle publikowany jest dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC. Zawiera on raport odnośnie bieżącej sytuacji gospodarczej oraz prognozy dotyczące najbliższych decyzji FED. Beżowa Księga stanowi potężny materiał analityczny w związku z czym jej publikacja nie powinna przejść bez echa w świecie finansów.

Michał Iskat - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl