Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 87,81 USD, po spadku o 47 centów. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 25 centów do 111,13 USD za baryłkę.

W Strefie Gazy obowiązuje rozejm, jednak żołnierze izraelscy otworzyli w piątek wieczorem ogień do setek Palestyńczyków, którzy zbliżyli się do płotu granicznego między Izraelem i Strefą Gazy. Według źródeł palestyńskich 1 osoba zginęła, a 19 zostało rannych.

Palestyńczycy zbliżali się w piątek do płotu granicznego w kilku rejonach południowej części Strefy Gazy. Próbowali oni najwidoczniej wybadać czy Izrael nadal nie dopuszcza do naruszania pasa terytorium wzdłuż granicy o szerokości 300 m po stronie palestyńskiej. Pas ten ma zapobiegać przedostawaniu się na terytorium izraelskie osób ze Strefy Gazy.

W przeszłości żołnierze izraelscy otwierali ogień do osób, które naruszały przygraniczny pas.

Przedstawiciel rządzącego w Strefie Gazy radykalnego Hamasu Musa Abu Marzuk oświadczył, że incydent nie będzie miał wpływu na obowiązujący od kilku dni rozejm.

"Ceny ropy poszły w dół, ale raczej nieznacznie" - mówi Victor Shum, dyrektor zarządzający IHS Consulting w Singapurze.

Kontrakty na WTI zdrożały podczas poprzedniej sesji o 90 centów do 88,28 USD/b. W tym roku ropa w USA staniała o 11,0 proc.