W piątek kurs złotego był stabilny względem euro i franka, natomiast umocnił się wobec dolara. Ok. godz. 17.30 euro kosztowało 4,10 zł, dolar - 3,16 zł, a frank - 3,41 zł.

W piątek rano euro kosztowało 4,10 zł, dolar 3,20 zł, a szwajcarski frank 3,41 zł.

Analityk X-Trade Brokers Daniel Kostecki wskazał, że w piątek opublikowano lepsze od prognoz dane niemieckiego instytutu Ifo, obrazujące nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, co pozytywnie wpłynęło na notowanie pary euro-dolar. "Ogólna poprawa nastrojów wpływa korzystnie na złotego, który cały czas jest relatywnie mocny, mimo widma kolejnych obniżek stóp procentowych" - dodał.

Analityk TMS Brokers Marcin Pietrzak wskazał, że od początku tygodnia złoty umacniał się, m.in. za sprawą lepszych danych z rodzimej gospodarki. "Dane publikowane w Polsce na przestrzeni tego tygodnia wskazują na poprawę sytuacji. Poniedziałkowe odczyty z rynku pracy wypadły nieco lepiej od oczekiwań. Bardzo pozytywnie zaskoczyły wyniki produkcji sprzedanej przemysłu, która wzrosła w ujęciu rocznym o 4,6 proc. i znacznie przebiła oczekiwania rynkowe, co pozytywnie wpłynęło na siłę złotego" - stwierdził.

W jego ocenie lepsze dane gospodarcze zmniejszają prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych NBP w tym roku.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich wzrósł w listopadzie br. do 101,4 pkt wobec 100,0 pkt w poprzednim miesiącu. To pierwszy wzrost od ośmiu miesięcy. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 99,5 pkt.