Inter RAO Lietuva, bałtycki oddział kontrolowanego przez rosyjskie państwo producenta i eksportera energii elektrycznej Inter RAO UES, planuje pierwotną ofertę publiczną swych akcji w Polsce w ramach ekspansji w naszym kraju – podaje agencja Bloomberg.

Spółka z siedzibą w Wilnie opublikuje prospekt za kilka dni po jego aprobacie przez litewski bank centralny – czytamy w komunikacie rozpowszechnionym w Warszawie przez NBS Communictions, firmę public relations wyspecjalizowaną w kampaniach informacyjnych, które mają wspierać oferty publiczne.

Na Inter Rao Lietuva przypadło w zeszłym roku 44 proc. obrotów energią na Litwie. Firma zamierza włączyć się do handlu energią elektryczną w Polsce w przyszłym roku. Do rosyjskiego Inter Rao należy 51 proc. udziałów w spółce, resztę akcji posiada litewski fundusz inwestycyjny UAB Scaent Baltic.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest 48 firm zagranicznych, w tym dwie litewskie: Agrowill Group i Avia Solutions Group. Tegoroczne debiuty na GPW osiągnęły wartość 1,2 mld zł wobec 7,7 mld zł w roku 2011. Ale prospekty emisyjne w tym tygodniu złożyły Alior Bank, którego IPO szacuje się na 2,5 mld zł, oraz deweloper Czerwona Torebka.

Zysk nettto Inter RAO Lietuva wzrósł 3,6 proc. do 61,2 mln litów (23 mln dolarów) w roku 2011, a sprzedaż firmy podskoczyła do 919 mln litów wobec 750 mln litów przed rokiem.