Stronie popytowej na tym rynku sprzyjało wczorajsze osłabienie amerykańskiej waluty – US Dollar Index zniżkował o około pół procenta, schodząc poniżej poziomu 81 pkt.

Ropa WTI najdroższa od miesiąca

Optymistyczny początek tygodnia na rynkach towarowych był przede wszystkim rezultatem pozytywnych informacji z USA, które pojawiły się w piątek (możliwość uniknięcia tzw. klifu fiskalnego, dobre dane makro). Chociaż dzisiaj rano wzrosty cen wielu towarów wyhamowały, to niewykluczone, że rynki pozytywne zareagują na postanowienia z dzisiejszego spotkania Eurogrupy, dotyczące przede wszystkim pomocy finansowej dla Grecji.

Liderami zwyżek w poniedziałek były notowania kawy i cukru, jednak duży wzrost był widoczny także na rynku ropy naftowej. Wczoraj notowania ropy Brent wzrosły o 2,18% i przekroczyły poziom 111 USD za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI wzrosła jeszcze bardziej, bo o 2,31%, a wczoraj notowania tego surowca znalazły się na najwyższym poziomie od niemal miesiąca. Niemniej jednak, skutecznym oporem okazała się techniczna bariera w okolicach 89,80 USD za baryłkę, która już wcześniej w tym roku wyznaczała kilka ekstremów cenowych. Dzisiaj cena ropy naftowej WTI delikatnie spada, a najbliższym (chociaż niezbyt silnym) wsparciem jest rejon 87,80-88,40 USD za baryłkę.

Słaba jakość upraw pszenicy w USA

Wśród zwyżkujących towarów wczoraj znalazła się także pszenica. Aktywność strony popytowej zwiększyła się po cotygodniowej publikacji Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczącej jakości zbóż.

Wczoraj USDA poinformowało bowiem, że jedynie 34% upraw pszenicy ozimej można uznać za zboże dobrej i bardzo dobrej jakości. Jest to mniej niż spodziewano się na rynku (35%). Jest to także najgorszy wynik, odkąd USDA zaczęło prowadzić badania jakości zbóż. Dotychczas najgorszy wynik, wynoszący 41% dla analogicznego okresu, zanotowano w sezonie 1991/1992. Natomiast jeszcze w poprzednim roku wynik dla analogicznego tygodnia wyniósł 50%.

Pomimo wczorajszych sprzyjających bykom danych Departamentu Rolnictwa, dzisiaj rano to podaż przeważa na rynku pszenicy. Obecnie notowania tego zboża zbliżają się do rejonu ważnego technicznego wsparcia. Okolice 833-834 USD za 100 buszli to poziom kilku ważnych ekstremów z poprzedniego roku. Natomiast tuż poniżej, w okolicach 830 USD za 100 buszli, znajduje się dolne ograniczenie kanału spadkowego, w którym notowania pszenicy poruszają się od czterech miesięcy. Pole do dalszych spadków jest więc w krótkim terminie ograniczone.

Dorota Sierakowska