Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po największym od 2 miesięcy wzroście podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.746,00 USD za tonę, po spadku o 0,7 proc.

W poniedziałek miedź na LME zdrożała o 2,7 proc., najmocniej od 14 września br.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na luty 2013 r. zdrożała podczas tej sesji o 0,6 proc. do 56.400 juanów (9.053 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec tanieje o 0,2 proc. do 3,5285 USD.

Nastroje na rynkach pogorszyły się po cięciu ratingu kredytowego Francji.

Agencja Moody's obniżyła rating obligacji rządowych Francji do "Aa1" z "Aaa", pozostawiając dla nich perspektywę negatywną.

Perspektywa ratingu Francji została zmieniona na negatywną przez agencję Moody's 23 lipca 2012 roku równocześnie z takim samym ruchem wobec Niemiec, Luksemburga i Holandii.

Decyzję o obniżeniu ratingu o jeden stopień analitycy Moody's tłumaczą m.in. zagrożeniami dla perspektyw rozwoju francuskiej gospodarki z powodu postępującej utraty przez nią konkurencyjności i niepewnymi perspektywami francuskiej polityki fiskalnej.

Moody's zwraca uwagę, że Francja jest w nieproporcjonalnie dużym stopniu narażona na problemy państw peryferyjnych strefy euro. Wiąże się to ze skalą powiązań handlowych tego kraju, jak i zaangażowania francuskiego sektora bankowego w tych pogrążonych w kryzysie finansowym państwach.

"Inwestorzy na rynkach są raczej neutralni wobec obecnych poziomów cen metali" - mówi Li Ye, analityk Shenyin & Wanguo Futures Co. w Szanghaju.

"W Szanghaju mamy małą realizację zysków, bo gracze wiedzą, że nie jest to dobry czas do byczych nastrojów" - dodaje.