Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, to efekt rozmów w USA dotyczących budżetu - podali w poniedziałek maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie kosztuje 7 tys. 689,00 dol. za tonę, po wzroście o 1,1 proc.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na luty 2013 r. zdrożała o 0,5 proc., do 56 tys. 30 juanów (8 tys. 987 dol.).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec zdrożał o 0,7 proc., do 3,4865 dol.

Prezydent Barack Obama spotkał się w piątek z przywódcami Kongresu w ramach przygotowań do negocjacji ws. zapobieżenia tzw. klifowi fiskalnemu, czyli jednoczesnej podwyżce podatków i cięć wydatków rządowych, co grozi recesją.

Problem klifu fiskalnego polega na tym, że jeśli nie dojdzie w Kongresie do porozumienia ws. sposobów redukcji deficytu budżetowego, z końcem tego roku nastąpią - na podstawie umowy z zeszłego roku - automatyczne cięcia wydatków rządowych i wzrost podatków.

Republikanie nalegają, by główny nacisk położyć na cięcia wydatków i godzą się jedynie na eliminację niektórych ulg podatkowych.

Demokraci i Obama chcą podwyższyć podatki najzamożniejszych obywateli, czyli nie zostaną im przedłużone niższe progi podatkowe.

"Nie obawiam się jakoś szczególnie o klif fiskalny" - powiedział Cao Yanghui, analityk Nanhua Futures w Hangzhou. Dodał, że "ta sprawa zostanie rozwiązana".