Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną z powodu izraelskich operacji w Strefie Gazy - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,36 USD, po wzroście o 4 centy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 32 centy do 109,93 USD za baryłkę. Kontrakty na grudzień wygasają w czwartek. Bardziej aktywne kontrakty Brent na styczeń 2013 zyskują 27 centów do 108,75 USD/b.

W izraelskim nalocie w Strefie Gazy zginęło w czwartek trzech Palestyńczyków.

Czwartek jest drugim dniem izraelskich operacji wojskowych przeciwko palestyńskim ekstremistom na tym terenie.

Rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld poinformował, że na południowy Izrael od północy czasu lokalnego spadły kolejne 32 rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy.

W środę późnym wieczorem premier Izraela Benjamin Netanjahu zagroził, że izraelskie operacje w Strefie Gazy mogą zostać rozszerzone, jeśli będzie taka potrzeba. Izraelscy wojskowi mówią, że rozważana jest każda opcja - także operacja sił lądowych w Strefie Gazy.

Jak poinformowały w nocy ze środy na czwartek izraelskie media, minister obrony Ehud Barak otrzymał zgodę na ogłoszenie mobilizacji rezerwistów, jeśli będzie to konieczne.

Podczas poprzedniej sesji WTI na NYMEX zdrożała o 94 centy do 86,32 USD/b, najwyższego poziomu od 6 listopada. W tym roku ropa w USA staniała o 13,0 proc.