Prawdopodobieństwo konstruktywnej decyzji jest jednak niskie, gdyż do dziś nie jest gotowy raport ekspertów Troiki, oceniający postępy we wdrażaniu oszczędności w Grecji. Brak tego raportu zostanie wykorzystany do kolejnego przesunięcia w podjęciu ostatecznej decyzji.

Mimo braku ostatecznej decyzji, na rynek spłynie dziś zapewne wiele komentarzy i plotek co do potencjalnego przebiegu spotkania. W konsekwencji dzisiejsze notowania przebiegać będą w rytm kolejnych wypowiedzi polityków. Ponieważ poniedziałkowy kalendarz makro nie obfituje w publikację istotnych danych, inwestorzy wsłuchiwać się będą w każdą plotkę lub nieoficjalną informację. Poważniejsze komentarze zostaną zapewne opublikowane dopiero późnym wieczorem, po zakończeniu poniedziałkowej sesji wieczornej.

Oprócz spotkania w Brukseli, nastroje w nadchodzącym tygodniu determinować będą: wtorkowa publikacja niemieckiego ZEW, środowe minutki z ostatniego posiedzenia amerykańskiego FOMC, oraz czwartkowe europejskie GDP za III kwartał oraz październikowe CPI w USA.

Dalszy brak decyzji w sprawie wsparcia dla Grecji oraz brak szczegółów dotyczących negocjacji klifu fiskalnego za oceanem powodować będzie dalszy wzrost awersji do ryzyka, a w konsekwencji umacnianie się dolara, jena, złota oraz srebra.

Maciej Jędrzejak