Rynki zakładają, że w kolejnych 6 miesiącach koszt pieniądza obniżony zostanie o dalsze 0,5 pkt proc. Przynajmniej tak wynika z notowań kontraktów FRA, obrazujących przyszłe stawki WIBOR.

Z szacunków londyńskiego Centre for Economics and Business Research wynika, że liczba miejsc pracy w branży finansowej w stolicy Wielkiej Brytanii może w przyszłym roku spaść do 237 tys., czyli najniższego poziomu od 20 lat. Pól roku temu oceniano je na 256 tys., a w przedkryzysowym 2007 r. było to 354 tys. Te dane bardzo dobrze obrazują zjawiska zachodzące na rynkach finansowych. Bez względu, czy koniunktura na nich jest dobra, czy słaba, aktywność inwestorów pozostawia wiele do życzenia, a to przekłada się na dochodowość firm finansowych i zapotrzebowanie na pracowników.

W kontekście oczekiwanego korzystnego wpływu luzowania ilościowego polityki pieniężnej na rynek pracy warto odnotować wrześniowy spadek w USA o 100 tys. liczby poszukiwanych pracowników. W obecnej sytuacji o miejsce pracy w USA ubiega się średnio 3,4 kandydata w porównaniu z 1,8 w grudniu 2007 r. Pozostawiająca wiele do życzenia sytuacja na rynku pracy w Ameryce nie wpłynęła jednak na ostateczny wynik wyborów i pozwoliła Barackowi Obamie na reelekcję.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Malejąca liczba miejsc pracy w branży finansowej w Londynie pokazuje rzeczywistą koniunkturę.

Inwestorzy oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej nie tylko dziś obniży stopy procentowe, ale również w kolejnych miesiącach będzie kontynuować taką politykę

Rynki nieruchomości

Według Halifax październikowy regres cen mieszkań w Wielkiej Brytanii wyniósł 0,7% w ujęciu miesięcznym, a w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 r. 2,8%. Te dane potwierdzają obraz, jaki wcześniej kreślił Hometrack. Natomiast wyliczenia Nationwide wskazywały na zwyżkę cen w minionym miesiącu. Wszystkie firmy są jednak zgodne, że koniunktura jest daleka od satysfakcjonującej, na co wpływ ma niepewność gospodarcza przekładająca się na ostrożność konsumentów oraz restrykcyjną postawę banków przy finansowaniu zakupów nieruchomości.

Mniejszy od oczekiwanego był wzrost cen mieszkań w 8 największych australijskich miastach. W III kwartale wyniósł 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ekonomiści liczyli na 1-proc. zwyżkę. Kwartał wcześniej wzrost wynosił 0,6%. W ujęciu rocznym ceny zwiększyły się o 0,3%. Wciąż mamy do czynienia ze stagnacją cen, a nie ich trwałym wzrostem.

Od dewelopera

Firma deweloperska Wikana S.A. uzyskała prawomocne pozwolenie na użytkowanie Osiedla Olimpijskiego, realizowanego przy ul. Wróblewskiego w Puławach. W ramach inwestycji powstał sześciokondygnacyjny budynek liczący 5 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. W budynku znalazło się 69 mieszkań, taką samą liczbę komórek lokatorskich, 8 lokali usługowych oraz 91 miejsc postojowych (z czego 68 na parkingu wewnętrznym usytuowanym na kondygnacjach 0 i -1 budynku). Wszystkie mieszkania znalazły już swoich nabywców. W sprzedaży pozostają nadal 4 lokale usługowe o metrażach od 60 - 87 m kw., w cenie 4400 zł m kw. netto.

Zespół analiz Home Broker