Cena surowca z USA wzrosła o ponad 1%, powracając powyżej 85 USD za baryłkę. Oznacza to, że okolice wspomnianego poziomu nadal pozostają skutecznym technicznym wsparciem.

Zapasy kukurydzy w USA będą najniższe od 17 lat?

Skutki huraganu Sandy w USA będą jeszcze prawdopodobnie długo wpływać na wahania cenowe na rynku surowców energetycznych. Niemniej jednak, w tym tygodniu ciekawie może być także na rynku zbóż, ponieważ w piątek ma zostać opublikowany comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczący produkcji i zapasów zbóż w USA i na świecie.

W poniedziałek pojawiły się m.in. wyniki przeprowadzonej przez agencję Reuters ankiety, dotyczącej oczekiwań rynkowych przed piątkową publikacją USDA. Z badania tego wynika, że eksperci powiązani z rynkiem zbóż oczekują przede wszystkim spadku zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2012/2013. Tzw. stocks-to-use ratio, będące stosunkiem zapasów zboża na koniec sezonu do całorocznej konsumpcji kukurydzy w USA, ma spaść do 5,63%. Jeśli te oczekiwania staną się rzeczywistością, to będzie to oznaczało najniższy poziom tego wskaźnika od 17 lat.

Ankietowani przez Reuters eksperci szacują także, że zapasy na koniec bieżącego sezonu znajdą się na poziomie 628 mln buszli. Jest to nieco więcej niż w październikowym raporcie Departamentu Rolnictwa, jednak nadal byłby to najniższy poziom od 17 lat. Takie prognozy pokazują, że pomimo szacunków zakładających rekordowe zbiory kukurydzy wiosną w Ameryce Południowej, oczekiwane jest utrzymanie się napiętej sytuacji na rynku tego zboża w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku.

Jeśli chodzi zaś o dokładne wyliczenia dotyczące tegorocznych żniw, to zawarte zostaną one w raporcie USDA, którego publikacja zaplanowana jest na styczeń 2013 r. Póki co żniwa w USA zwolniły, jednak nie ma to dużego znaczenia, bowiem dobiegają one końca. Do minionej niedzieli zebrano już 95% planowanego zboża.

Napięta sytuacja po stronie podaży kukurydzy w USA sprawia, że strona popytowa na tym rynku ostatnio radzi sobie całkiem nieźle. Wprawdzie wrześniowe spadki nie zostały odrobione, jednak zostały one zatrzymane, a październik przyniósł konsolidację notowań kukurydzy w rejonie 735-770 USD za 100 buszli. Obecnie cena zboża znajduje się przy dolnym ograniczeniu tego bocznego kanału, stanowiącym ważne techniczne wsparcie.

Rekordowo niskie oceny jakości pszenicy w Stanach Zjednoczonych

Byki nie poddają się także na wykresie pszenicy. Początek listopada przynosi póki co delikatny wzrost notowań tego zboża w Stanach Zjednoczonych. Stronie popytowej sprzyjał wczorajszy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, dotyczący jakości zebranego zboża.

W publikacji tej podano, że na dzień 4 listopada jedynie 39% pszenicy można było określić mianem zboża dobrej lub bardzo dobrej jakości. Wprawdzie nie jest to niespodzianka na rynku, jednak są to rekordowo niskie oceny pszenicy dla tej pory roku, o 1 punkt procentowy niższe niż tydzień wcześniej. Ten wynik sprzyja stronie popytowej na wykresie pszenicy, przynajmniej w krótkim terminie, zwłaszcza że napięta sytuacja po stronie podaży utrzymuje się także w innych krajach produkujących to zboże (Rosja, Ukraina, Australia).

Dorota Sierakowska