Ceny surowców energetycznych pod presją podaży

Dzisiaj rano na rynkach towarowych jest spokojnie. Ceny większości surowców, po piątkowej sporej zniżce, ustabilizowały się. Na rynkach surowców energetycznych kluczowa pozostaje kwestia wpływu huraganu Sandy na przemysł i wymianę handlową w północno-wschodniej części USA. Dużym problemem jest tu spadek popytu na ropę naftową i gaz ziemny, wynikający z przerw w funkcjonowaniu rafinerii oraz wielu zakładów przemysłowych. Dopóki gospodarka w tej części USA nie powróci do normalnego funkcjonowania, to można spodziewać się dalszej presji podaży na ceny ropy i gazu ziemnego w tym kraju.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej typu WTI naruszyły wsparcie w okolicach 85 USD za baryłkę, jednak póki co pozostają stabilne w tym rejonie. Obecnie najbliższym technicznym wsparciem jest rejon 81 USD za baryłkę. Tymczasem notowania gazu ziemnego z powrotem zeszły do okolic 3,50 USD za mln BTU, docierając tym samym do technicznej bariery w postaci 30-sesyjnej średniej ruchomej.

W Stanach Zjednoczonych spadają również notowania benzyny i oleju opałowego, co jest ciekawe w kontekście licznych spekulacji dotyczących niedoborów tych surowców w Nowym Jorku. Amerykańskie władze starają się jednak, by te spekulacje zostały szybko ucięte – uwolniona została nawet część strategicznych rezerw oleju opałowego, a służby militarne zajęły się dostawą benzyny w rejon objęty zniszczeniami po huraganie.

Raporty dotyczące dużych zbiorów soi w USA

Pod presją podaży znajdują się ostatnio także notowania soi. W piątek cena tego zboża spadła o około 2% po informacjach o większych szacunkach zbiorów soi w USA w tym sezonie. Pod koniec ubiegłego tygodnia dwie prywatne firmy zwiększyły szacunki produkcji soi. W czwartek INTL FCStone poinformowało, że zbiory soi w USA wyniosły 2,959 mld buszli. Dzień później, w piątek, także Informa zwiększyła szacunki produkcji soi do poziomu 2,925 mld buszli.

Obie liczby znajdują się powyżej obecnych szacunków amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) – w ostatnim, październikowym raporcie, departament oszacował produkcję soi na 2,86 mld buszli. Kolejny raport USDA ma zostać opublikowany już w najbliższy piątek, 9 listopada.

Póki co notowania soi dotarły do okolic technicznego wsparcia w rejonie 1510-1515 USD za 100 buszli. Nawet jeśli poziom ten zostanie przekroczony w dół, to popyt może się jeszcze uaktywnić w rejonie psychologicznej bariery 1500 USD za 100 buszli, a także przy wsparciu w okolicach 1488 USD za 100 buszli.

Dorota Sierakowska