Tatry Mountains Resorts a.s. jest czwartą zagraniczną spółką, która w tym roku wprowadziła swoje akcje na GPW; trzy z nich zadebiutowały na Głównym Rynku i jedna na NewConnect.

Właściciel stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach Słowackich jest drugą – po Asseco Central Europe a.s. – słowacką spółką notowaną na rynkach akcji GPW

Tatry Mountains Resorts a.s. jest 42. zagranicznym emitentem notowanym na Głównym Rynku GPW i trzecią zagraniczną spółką, która zadebiutowała na tym rynku w 2012 roku. Emitent jest przy tym 436. spółką notowaną na głównym parkiecie oraz 13. debiutantem na tym rynku w br. Firma, która jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach Słowackich, to druga spółka z tego kraju notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych Warszawie (od 2006 r. notowane jest Asseco Central Europe a.s).

Po dzisiejszym debiucie na obu rynkach akcji GPW notowanych jest 49 spółek zagranicznych z 20 krajów (42 na Głównym Rynku oraz 7 na rynku NewConnect). Wśród nich najliczniej reprezentowane są spółki z Ukrainy (12), Czech (8), Izraela (4) i Bułgarii (3), oraz po dwie z Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Litwy i Estonii.

GPW podjęła szereg inicjatyw mających na celu zainteresowanie zagranicznych emitentów i inwestorów polskim rynkiem kapitałowym. Do najważniejszych z nich należy utworzenie indeksu narodowego dla spółek ukraińskich WIG-Ukraine w 2011 roku oraz indeksu spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej – WIG-CEE w maju br.

„Warszawska giełda stała się atrakcyjnym ośrodkiem pozyskiwania kapitału przez zagranicznych emitentów, bo debiut na GPW zwiększa ich ekspozycję na inwestorów działających na największym i najbardziej płynnym, a przy tym najbardziej różnorodnym rynku w regionie. Nasza długofalowa strategia jest właśnie taka, by tworzyć wszechstronny rynek, który jest unikalny w skali europejskiej i takie przedsięwzięcia, jak utworzenie indeksu WIG-CEE podkreślają zaangażowanie GPW w realizację zadań wpisanych w międzynarodową aktywność Giełdy w tej części Europy. Myślimy też o tym, jak wzmocnić pozycję polskich rynków kapitałowych w przestrzeni rozciągającej się między Moskwą, Warszawą a Stambułem i na tym tle pojawia się temat współpracy regionalnej, w której GPW, i nikt inny, powinna być liderem.” – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW.

Tatry Mountains Resort a.s. jest już notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bratysławie, będącej dla spółki „rynkiem macierzystym”. Jest to największy dostawca usług turystycznych na Słowacji – prowadzi: 4 ośrodki górskie oferujące 50 km tras narciarskich (również sklepy, usługi sportowe i gastronomię), Aquapark (Tatralandia w miejscowości Liptovsky Mikulas), większość hoteli Grupy w regionie Tatr na terytorium Słowacji, a także realizuje inwestycje w nieruchomości. Poprzez spółki zależne Grupa prowadzi także Grandhotel Praha w Tatranskiej Lomnicy oraz Grandhotel Stary Smokovec.