Obiecał on inwestycje, jako sposób na walkę z kryzysem, co jest pozytywnym sygnałem. Premier zapewnił, że podtrzymane zostaną inwestycje infrastrukturalne, a także zapowiedział powstanie nowego programu “Inwestycje Polskie”. Planowane jest powstanie nowej spółki, która otrzyma na ten cel od państwa 40 mld zł do 2015 roku. Środki te będą pochodziły z udziału Skarbu Państwa w spółkach państwowych. Zarządzać tą nową spółką ma Bank Gospodarstwa Krajowego. Najciekawszą kwestią jest fakt, że wszystkie te inwestycje nie będą w żaden sposób obciążać deficytu ani długu publicznego.

Całe zamieszanie związane ze sprawami politycznymi sprawiło, że polski złoty w piątek osłabił się. Zyskiwały prawie wszystkie pary walutowe związane z PLN. W skali całego zeszłego tygodnia EUR oraz CHF zyskały na wartości. W piątek w godzinach wieczornych EUR/PLN znajdował się na poziomach w okolicy 4,10, natomiast CHF/PLN 3,39. Podobny kierunek daje się zauważyć na USD/PLN, który w piątek pod koniec dnia poruszał się w okolicy 3,16.

Nastroje na giełdach w piątek były w zdecydowanej większości negatywne. W Europie wszystkie główne parkiety zakończyły sesje spadkami. Główny indeks w Londynie FTSE stracił -0,62%, podobnie w Paryżu CAC40 - 0,72%. Na warszawskiej giełdzie sytuacja była taka sama. Indeks WIG stracił -0,53%, czego następstwem był spadek do poziomu poniżej 44 tys. punktów. Czerwony kolor dominował także w spółkach notowanych w ramach WIG20 oraz mWIG40. Indeks polskich blue chipów zamknął tydzień na poziomie 2.375,91 punktów, co w skali tygodnia jest zmianą o -1,45%.

Rozpoczynający się tydzień będzie ubogi w dane makroekonomiczne. W dniu dzisiejszym czekamy na dane o inflacji. O 14:00 podane zostaną wskaźniki inflacji CPI dla Polski za wrzesień. Przewiduje się, że w skali r/r będzie to przyrost cen o 3,80%. Ewentualnie niższy poziom tego wskaźnika będzie kolejnym sygnałem dla RPP o potrzebie obniżenia stóp procentowych. Wcześniej, bo o godzinie 9:15 swoje dane prezentowała Szwajcaria, były to dane o inflacji PPI R/R 0.40% oraz ceny producentów i importu R/R 0.30%.

W USA o 14:30 zostaną zaprezentowane: indeks New York Empire State oraz dane nt. wartości sprzedaży detalicznej. Wskaźnik NY Empire State jest publikowany przez amerykański FED. Tworzony jest poprzez wysyłanie ankiet do prawie 200 zarządzających najważniejszymi firmami produkcyjnymi ze stanu Nowy Jork. Pytania dotyczą obserwacji ze zmian w ich przedsiębiorstwach oraz o perspektywy na najbliższe pół roku. Indeks ten jest publikowany już od ponad 10 lat.

Michał Kaszkowiak