Chiński eksport w górę, czekamy na PKB

Wrześniowe dane przedstawiające chiński eksport wyglądały wyjątkowo dobrze. Roczna dynamika eksportu na poziomie 9,9% była najwyższa od czerwca. Dynamika importu była znacznie niższa (2,4%), ale i tak powróciła nad kreskę. Mówi się jednak o tym, iż dane mogły zostać zniekształcone przez tygodniowe święto w Chinach, które sprzyjało wcześniejszemu rozliczaniu eksportu. Wyższa dynamika importu natomiast nie jest związana z popytem wewnętrznym, ale właśnie z odnotowanym wzrostem eksportu. Z drugiej strony spadek rocznej inflacji do poziomu 1,9% daje inwestorom cały czas nadzieje na dodatkowe działania ze strony Banku Chin.
W czwartek w czasie azjatyckiej sesji poznamy dane o chińskim PKB za trzeci kwartał. Konsensus rynkowy przewiduje, iż roczne tempo wzrostu spadnie do 7,4% z 7,6% w drugim kwartale.

Sezon kluczowy dla nastrojów

Dane z Chin mogą mieć spory wpływ na postrzeganie perspektyw wzrostu gospodarczego, ale to raporty kwartalne amerykańskich spółek mogą rozstrzygnąć o tym, czy ostatnie pogorszenie nastrojów przerodzi się w większą korektę. Szczególnie, iż przed obecnym sezonem wyników opinie były bardzo różne. Nie brakuje głosów, iż oczekiwania są dość niskie, a przez to spółkom łatwo będzie pozytywnie zaskakiwać inwestorów, co może pchnąć amerykańskie indeksy na nowe maksima. Z drugiej strony są też ostrzeżenia, iż wyniki będą słabe, a to zakończy trwającą kilka kwartałów passę ich regularnej poprawy i będzie przypieczętuje odwrócenie średnioterminowej tendencji na rynku akcji. Jak dotąd o sezonie w USA wiele nie możemy powiedzieć, ale w piątek będziemy wiedzieć znacznie więcej. W tym tygodniu raportami podzielą się bowiem największe banki oraz kluczowe spółki technologiczne. Dziś przed sesją w USA poznamy raport kwartalny Citigroup.

Wskaźniki regionalne w USA

Kolejne ciekawe dane to regionalne wskaźniki aktywności z amerykańskiej gospodarki. Przypomnijmy, iż z USA napływały ostatnio generalnie naprawdę dobre dane: spadek stopy bezrobocia, mniej nowych bezrobotnych, rosnąca liczba nowych budów domów, wyraźna poprawa w nastrojach konsumentów. Natomiast pewna niejasność ma miejsce we wskaźnikach aktywności ekonomicznej. We wrześniu zarówno ISM dla przemysłu, jak i usług odnotowały poprawę. Gdzie zatem wątpliwość? Nieco inny obraz pokazały regionalne wskaźniki aktywności. Dwa z nich: wskaźnik Fed z Filadelfii i Richmond wpisały się w ogólny trend odnotowując spore wzrosty. Jednak dwa pozostałe: wskaźnik Fed z Nowego Jorku i Chicago PMI odnotowały spore pogorszenie. Zatem łączny obraz jest niewiele lepszy niż w ostatnich miesiącach. Wskaźnik z Nowego Jorku poznamy już dziś (14.30, konsensus -4,5 pkt.) – jeśli również tu zobaczymy sporą poprawę, będzie można założyć, iż amerykańska gospodarka rzeczywiście wchodzi na wyższe obroty. Wskaźnik z Filadelfii zostanie opublikowany w czwartek.

dr Przemysław Kwiecień