Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu oczekiwań, że w Chinach będzie więcej działań wspierających wzrost gospodarczy - podają maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8240,00 USD za tonę, po wzroście o 0,7 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień w transakcjach elektronicznych drożeje o 0,8 proc. i wyceniany jest po 3,7480 USD.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń 2013 r. zdrożała o 0,8 proc. do 59 tys. 380 juanów (9443 USD).

Na giełdach w Chinach widoczna jest poprawa nastrojów; wskaźniki wzrosły we wtorek do najwyższych poziomów od 3 tygodni z powodu spekulacji, że rząd zwiększy zaangażowanie finansowe, aby pobudzić spowalniającą gospodarkę.

"W Chinach spodziewane jest wsparcie płynności w gospodarce, a to powoduje, że inwestorzy są bardziej optymistyczni" - mówi Wu Jianjian, analityk Yongan Futures Co. "Informacje o spowalniającej światowej gospodarce wywierają presję na rządy, aby podjęły działania" - dodaje.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy we wtorek obniżył z 3,5 proc. do 3,3 proc. prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2012 roku. Jeśli przewidywania MFW się sprawdzą, będzie to rok najwolniejszego wzrostu od 2009 roku.

Światowy wzrost gospodarczy jest obecnie zbyt słaby, by obniżyć bezrobocie i jest napędzany głównie przez banki centralne - ocenił MFW w swoim raporcie "World Economic Outlook".