Notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, gdyż inwestorzy niepokoją się, że kryzys zadłużenia w Europie i spowolnienie w Azji wpłyną na ograniczenie popytu na paliwa - wskazali w poniedziałek maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 66 centów, do 89,22 dol.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadł o 62 centy, do 111,40 dol. za baryłkę.

W poniedziałek w Luksemburgu odbędzie się posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.

W programie jest wystąpienie hiszpańskiego ministra Luisa de Guindosa, który ma przedstawić projekt budżetu swojego kraju na 2013 rok i plan reform.

Omówiony ma być też stan prac "trojki", czyli ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nad raportem w sprawie wdrażania reform przez Grecję.

Ministrowie zainaugurują też działalność Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), czyli stałego funduszu ratunkowego dla strefy euro, który zastąpi dotychczasowy Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Ponadto nie słabnie napięcie na pograniczu turecko-syryjskim. Od środy codziennie dochodzi tam do ostrzału przez granicę.

W tym roku notowania ropy w USA spadły o 9,7 proc.