Iran pokona wrogi spisek przeciw krajowemu rynkowi walut i złota - podkreślił w piątek bliski doradca najwyższego przywódcy duchowego Iranu, Alego Chameneia. Kraj boryka się obecnie ze znacznym osłabieniem irańskiego riala, co grozi podwyżką cen żywności.

"Iran przezwycięża wojnę psychologiczną i spisek, jakie wróg przeniósł na rynek walutowy i złota; losy tej wojny wciąż się ważą" - powiedział Gholam Ali Haddad Adel, cytowany przez półoficjalną agencję Fars.

"Aroganckie potęgi (...) myślą, że naród irański jest gotów porzucić rewolucję islamską pod presją ekonomiczną, jednak my budujemy siłę gospodarczą Iranu" - podkreślił. Adel jest bliskim doradcą Chameneia i teściem jego syna Modżtaby.

Sam Chamenei w piątkowym kazaniu zaapelował do różnych resortów rządowych, by podjęły współpracę w celu poprawienia sytuacji gospodarczej kraju.

Reklama

Irański rial w ciągu tygodnia stracił jedną trzecią wartości; kurs spadł z 22 tys. riali za dolara do 37,5-40 tys.

Słabnięcie irańskiej waluty doprowadziło w środę do starć demonstrantów, w tym handlarzy walutą, z policją na głównym bazarze w Teheranie. Według Reutera targ zostanie ponownie otwarty w sobotę pod nadzorem sił bezpieczeństwa.

Reklama

W celu stabilizacji riala rząd utworzył centrum wymiany walut, aby ułatwić zakup dolarów importerom podstawowych dóbr po kursie nieco niższym niż oficjalny. Jednak od jego powstania "wyścig po twardą walutę" tylko się wzmógł - zauważa Reuters.

Zdaniem analityków irańskie władze wciąż są w stanie ustabilizować sytuację w rodzimej gospodarce dzięki pokaźnym rezerwom walutowych, które według MFW pod koniec 2011 roku wyniosły 106 mld dol. Nawet jeśli miałoby się okazać, że od tego czasu rezerwy te stopniały, to kraj dysponuje wystarczającymi wpływami ze sprzedaży ropy naftowej - wskazują.

"Spadek kursu riala jest powiązany wyłącznie z polityką i psychologią. Iran ma wystarczająco dużo zagranicznej waluty, by bronić własnej" - podkreśla cytowany przez Reutera analityk Mohammad Ali Szabani.

Według przedstawicieli Departamentu Stanu USA gwałtowny spadek kursu riala odzwierciedla nieustającą presję międzynarodową na Iran w związku z jego programem nuklearnym. Zachód podejrzewa Teheran o prowadzenie prac nad bronią jądrową; ten twierdzi, że jego program atomowy ma charakter wyłącznie cywilny.