Pomijając emocje z naszego lokalnego podwórka notowania w środę przebiegały bez większych sensacji. DAX zakończył notowania na niewielkim plusie 0.22%, CAC40 na niewielkim minusie -024%. Podobnie beznamiętnie zachowywała się giełda w USA: S&P wzrósł o 0.36%, a DOW o 0.09%.

Z frontu wydarzeń hiszpańsko-greckich nie napływały żadne istotne wiadomości. Słabe wskazania PMI w Europie zostały zniwelowane przez pozytywne odczyty amerykańskiego ISM dla usług oraz odczyty ADP dla amerykańskiego rynku pracy.

Brak konkretnego kierunku na rynkach akcji powielony był również przez rynek forex. EURUSD oscylował pomiędzy 1.2877 a 1.2937.
W praktyce inwestorzy czekają na dzisiejsze decyzje ze strony Europejskiego Banku Centralnego (13.45) oraz Banku Anglii (13.00). Obie instytucje mogą potencjalnie podjąć decyzje o kolejnych krokach luzujących politykę monetarną. I chociaż inwestorzy nie spodziewają się istotnych zmian, to jednak nawet odrobina niepewności może zostać wykorzystana jako źródło wahań cen.

W naszej ocenie dużo bardziej istotne dla rynku mogą być piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, ale na te musimy jeszcze chwilkę poczekać.

Maciej Jędrzejak