Deutsche Bank przeniósł handel polskimi obligacjami z Warszawy do Londynu, stając się już czwartym dealerem skarbowych papierów wartościowych, który dokonuje operacji z zagranicy – podaje agencja Bloomberg.

Piotr Woliński, który był w Deutsche Bank dealerem obligacji od 2009 roku, potwierdził, że odszedł z niemieckiego banku, kiedy ten zlikwidował jedyne takie stanowisko w Warszawie. Rzeczniczka banku, Sabina Salomon uchyliła się od komentarzy.

Deutsche Bank Polska, polski oddział największego kredytodawcy w Niemczech, jest jednym z czternastu dealerów, którzy mogą kupować rządowe obligacje bezpośrednio od Ministerstwa Finansów. Pod koniec czerwca bank znalazł się na 12. miejscu wśród dwudziestu kandydatów, którzy będą mogli zostać bezpośrednimi dealerami polskich obligacji w roku 2013. Listę ostatecznie ustala się w październiku.

Największe banki na świecie redukują swój personel w reakcji na spadek przychodów w chwili, gdy kryzys zadłużeniowy w strefie euro ograniczył handel klientów. Deutsche Bank zlikwidował już trzy stanowiska w zespole handlu papierami wartościowymi w Europie Środkowej.

Wśród banków będących bezpośrednimi dealerami polskich obligacji, ale działającymi za granicą są także brytyjski Barclays, austriacki Erste Group Bank i amerykański Goldman Sachs International.

Deutsche Bank zapowiedział w lipcu, że zlikwiduje około 1900 stanowisk pracy, głównie poza Niemcami. Kredytodawca chce zredukować koszty o 4,5 mld euro, aby zwiększyć wskaźnik zysku po opodatkowaniu w odniesieniu do akcji spółki do przynajmniej 12 proc. do 2015 roku, wobec 8,2 proc. za rok 2011.