Korekta w notowaniach eurodolara jest kontynuowana. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,2950. Uważamy jednak, że spadki zostaną pogłębione. Korekta może zakończyć się przy na 1,2830, gdzie obecnie przebiega 200 – dzienna średnia krocząca.

Co więcej, w tych okolicach przebiega 50 - proc. zniesienie Fibonacciego impulsu wzrostowego rozpoczętego dwa tygodnie temu. W najbliższych godzinach impet zniżek powinien jednak wyhamować. Na interwale godzinowym wskazują na to znajdujące się głęboko w obszarze wyprzedania oscylatory PKS i RSI. Oba wskaźniki obliczane dla interwału dziennego dopiero powoli wychodzą z obszaru wykupienia.

Euroland: rozbieżne wskazania indeksów PMI

Indeksy PMI dla największych europejskich gospodarek wskazują na rozbieżne tendencje. Wskaźnik dla przemysłu Francji spadł do poziomu najniższego od 2009, natomiast indeks dla Niemiec wzrósł (co zwiastował ZEW i o czym pisaliśmy w komentarzu po odczycie tego wskaźnika) i nie wskazują na pogłębienie spowolnienia. Wskaźnik Composite PMI zanotował z kolei umiarkowany spadek z 46,3 do 45,9 punktów. Warto zwrócić także uwagę na wyniki aukcji obligacji skarbowych Hiszpanii – na rynku zostanie uplasowany dług o wartości do 4,5 mld euro.

USA: dane uzasadnią QE3

Poznamy też cały szereg danych makro z USA, które powinny wykazać pogłębiającą się słabość największej światowej gospodarki. Po słabym odczycie NY Empire State rośnie prawdopodobieństwo niskiego odczytu innego ważnego regionalnego wskaźnika – Philly Fed. Publikacja wskaźników wyprzedzających Conference Board podobnie jak indeksu obliczanego przez OECD powinna potwierdzić, że amerykańska gospodarka w kolejnych miesiącach nadal będzie hamować. Na dziś zaplanowany jest także cały szereg wystąpień członków FOMC. Przemawiać będą: Fisher (nie głosuje; jastrząb), Rosengren (głosuje; gołąb), Lockhart (głosuje; umiarkowany gołąb), Pianalto (głosuje; gołąb), Bullard (nie głosuje, umiarkowany jastrząb).

Polska: ostatnie wskazówki przed posiedzeniem RPP

Protokół z posiedzenia RPP i odczyt inflacji bazowej będą obok wtorkowej publikacji dynamiki sprzedaży detalicznej najważniejszymi wskazówkami przed październikowym posiedzeniem RPP. Zapis wrześniowego posiedzenia odpowie bowiem na pytanie, czy wnioskowana była obniżka stóp o 50 pb i jak liczne jest gremium zadeklarowanych gołębi w łonie Rady gotowych ją poprzeć. Chociaż bliska zera dynamika produkcji przemysłowej (która we wrześniu przybierze już wartości ujemne) zwiększa prawdopodobieństwo bardziej zdecydowanego luzowania, to podtrzymujemy naszą prognozę zakładającą, że w październiku koszt pieniądza nie zostanie zredukowany.

Inflacja bazowa powinna wyhamować w porównaniu z poprzednim miesiącem (z 2,3 proc. do 2,2 proc.), ale zmiany cen poszczególnych kategorii CPI sprawiają, że prawdopodobny jest jeszcze niższy odczyt. W ślad za spadkami eurodolara na wartości traci polska waluta. Kurs EUR/PLN dotarł już do poziomu 4,17, a USD/PLN do 3,22. Zakładając dalszą deprecjację euro w stosunku do dolara osłabienie złotego pogłębi się. Najbliższy opór dla EUR/PLN to 4,2050, a dla USD/PLN 3,25.

Bartosz Sawicki
Szymon Zajkowski