Bank Gospodarstwa Krajowego może w 2013 r. nadal wymieniać waluty na zlecenie Ministerstwa Finansów bezpośrednio na rynku walutowym. Może też być stabilizatorem rynku długu w przypadku nagłego odpływu inwestorów - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Nadal mamy możliwość wymiany środków z funduszu unijnych zarówno w NBP, jak i bezpośrednio na rynku walutowym. Z obydwu możliwości możemy korzystać w zależności od sytuacji rynkowej" - powiedział dziennikarzom Kowalczyk.

"Cały czas jest aktywna umowa pomiędzy Ministerstwem Finansów a BGK odnośnie zleceń zakupu przez BGK obligacji skarbowych. BGK może być tutaj "małym" stabilizatorem w przypadku nagłego odpływu inwestorów" - dodał.

Wiceminister finansów poinformował również, że wartość emisji obligacji infrastrukturalnych w przyszłym roku będzie niższa niż w bieżącym.

"Wartość emisji obligacji BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego w 2013 roku będzie niższa niż w bieżącym, jeżeli w ogóle będzie mieć miejsce. Nie ma jeszcze planu finansowego KFD na przyszły rok" - powiedział.