Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że Chiny mogą nie poluzować polityki monetarnej, czego się oczekuje - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8238 USD za tonę, po spadku o 0,8 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień w transakcjach elektronicznych tanieje o 0,4 proc. i wyceniany jest na 3,7760 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń 2013 staniała o 0,3 proc. do 59 tys. 670 juanów (9443 USD).

Na rynkach nie słabną też obawy o to, że Hiszpania może być zmuszona o zwrócenie się o pomoc finansową.

Setki pociągów odwołano w poniedziałek w Hiszpanii z powodu strajku pracowników kolei, protestujących przeciwko planowanym na przyszły rok reformom strukturalnym, które - według nich - spowodują zmniejszenie zatrudnienia.

Również w poniedziałek w Madrycie i Barcelonie strajkowali w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego pracownicy metra, protestując przeciwko redukcji ich płac.

Wskaźnik bezrobocia w zmagającej się z kryzysem finansowym Hiszpanii wynosi blisko 25 proc.

"Po rajdzie cen miedzi w ubiegłym tygodniu, technicznie teraz możliwa jest korekta" - mówi Zhang Yu, analityk Yong'an Futures Co. w Hangzhou.

Graczy rozczarowały też dane z USA z poniedziałku.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł we wrześniu do minus 10,41 pkt z minus 5,85 pkt w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

To najsłabszy wynik od 2009 r.

Analitycy spodziewali się tymczasem, że indeks wyniesie minus 2,0 pkt