Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i są najwyższe od 4 miesięcy po decyzji Fed o skupowaniu obligacji, co może wpłynąć na pobudzenie wzrostu gospodarczego - podają maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8355 USD za tonę, po wzroście notowań o 3,5 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień w transakcjach elektronicznych drożeje o 2,1 proc. i wyceniany jest na 3,7880 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 4,1 proc. do 60 tys. 460 juanów (9565 USD). To najwyższa cena od kwietnia.

Rezerwa Federalna rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona - poinformował Fed w czwartek po posiedzeniu.

"Jeśli perspektywy wzrostu zatrudnienia nie poprawią się wyraźnie, Federalny Komitet Otwartego Rynku będzie kontynuował skup obligacji zabezpieczonych hipotekami, podejmie dodatkowy skup obligacji oraz użyje innych narzędzi, którymi dysponuje, jeśli będzie to wskazane" - napisano w oświadczeniu Fedu.

"Komitet obawia się, że bez dodatkowej akomodacji, wzrost gospodarczy nie będzie wystarczająco silny, aby wygenerować trwałą poprawę na rynku pracy" - dodano.

Skup obligacji MBS przez Fed rozpocznie się w piątek, we wrześniu skupione zostaną obligacje warte 23 mld USD.