Złoty zyskał na wartości do walut po tym, jak Rezerwa Federalna poinformowała, że rozpoczyna program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld dolarów miesięcznie. Po godz. 20.40 za euro płacono 4,07 zł, za dolara 3,13 zł, a za franka 3,34 zł.

W czwartek po południu wspólną walutę wyceniano a 4,09 zł, dolara na 3,17 zł, a szwajcarskiego franka na 3,37 zł.

W czwartek ok. godz. 19 czasu polskiego Fed poinformował, że rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Jeśli program nie przyniesie zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień stwierdził, że obligacje będą kupowane do momentu, aż Fed będzie usatysfakcjonowany poprawą sytuacji na rynku pracy. "Ponadto z późnego 2014 na połowę 2015 roku przesunięta została data, kiedy Fed oczekuje pierwszej podwyżki stóp procentowych. Taka decyzja może oznaczać, iż rynki w najbliższych dniach będą zachowywać się podobnie, jak po posiedzeniu EBC. Mimo, iż QE3 była już dyskontowana, przez pewien czas na rynku może panować przekonanie, iż przy aktywnej postawie banków centralnych po obydwu stronach Atlantyku trapiące rynek problemy zostaną rozwiązane. A przy takich nastrojach łatwo ignorować złe informacje, dopóki nie uzbiera się ich dostateczna ilość. Tym samym dolar może jeszcze tracić, złoty zyskiwać, a akcje drożeć" - ocenił ekonomista.

Skup obligacji MBS przez Fed rozpocznie się w piątek, we wrześniu skupione zostaną obligacje warte 23 mld dolarów. Ponadto w czwartek Fed poinformował, o pozostawieniu bez zmian stop procentowych. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc. Fed oświadczył też, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe do połowy 2015 roku". Wcześniejsza deklaracja Fedu mówiła o zamiarze pozostawienia bez zmian stóp proc. do późnego 2014 roku.

Fed poinformował również, że wciąż będzie kontynuował sprzedaż obligacji, wartych łącznie 667 mld USD, o terminie zapadalności 3 lat lub mniejszym, a zyski inwestował w obligacje o dłuższym terminie zapadalności.