We wtorek WIG20 sięgnął poziomu lokalnego szczytu z połowy sierpnia. Według analityków, to czy będzie kontynuować dobrą passę zależy głównie od nastrojów globalnych. "Najmocniejsze w Europie były BUX (+1,5%) i DAX (+1,3%).

Sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem lekkiego optymizmu. S&P500 zyskał 0,3% a DJIA rósł o 0,5%. Dla DJIA to nowy tegoroczny szczyt i najwyższy poziom od grudnia 2007 roku. Dziś rynki będą czekać na niemiecki Trybunał Konstytucyjny, który ma zdecydować czy niemiecki prezydent może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego EMS. Informacja powinna pojawić się o 10.00" - poinformował analityk BDM Krzysztof Pado.

Dziś także rozpoczyna się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w USA. Według Pado rynki czekają przede wszystkim na jutrzejszą konferencję, na której może paść zapowiedź kolejnego luzowania polityki monetarnej. "Na WIG20 dotarliśmy w okolice wyraźnego oporu. Z jednej strony mamy sierpniowy lokalny szczyt, ale co chyba ważniejsze także opadającą linię poprowadzoną od połowy 2011 roku przez kolejne coraz niższe maksima. O tym jak zachowa się indeks zdecydują głównie nastroje po posiedzeniu Fed.

Luzowanie polityki monetarnej może dać jeszcze fale entuzjazmu (część rynku mimo wszystko pozostaje nadal sceptyczna), brak łagodzenia polityki monetarnej będzie rozczarowaniem" - podsumował analityk BDM. We wtorek indeks WIG20 wzrósł o 0,75% do 2 352,88 pkt a WIG o 0,58% do 43 010,58 pkt. Wartość obrotów na rynku akcji ukształtowała się na poziomie ok. 600 mln zł.