Podczas wczorajszej sesji na rynkach wielu towarów przeważała strona popytowa. Indeks CRB zakończył dzień wzrostem o pół procenta do poziomu 313,24 pkt. Sytuacja na rynkach walutowych pozostawała w poniedziałek praktycznie neutralna w stosunku do cen towarów – US Dollar Index zanotował symboliczny wzrost o 0,13%.

Gaz ziemny w USA mocno w górę

Największe zwyżki były wczoraj widoczne na rynku kawy (+6,14%) oraz na rynku gazu ziemnego (+5,65%). Ceny gazu znalazły się pod presją popytu ze względu na spekulacje o prawdopodobnym zmniejszeniu się nadwyżki surowca w USA wywołanej m.in. mniejszą produkcją spowodowaną huraganem Isaac.

Wczorajsza dynamiczna zwyżka notowań gazu ziemnego doprowadziła cenę surowca z powrotem ponad poziom 2,75 USD za mln BTU, a także ponad linię 30-sesyjnej średniej ruchomej, umiejscowioną w okolicach 2,80 USD za mln BTU. Dziś rano notowania gazu ziemnego w USA spadają, jednak nadal utrzymują się powyżej wspomnianej linii średniej ruchomej.

Kukurydza: żniwa ukończone już w 15%

Tymczasem na rynkach zbóż wczoraj silniejsza była strona podażowa. Kontrakty na pszenicę i kukurydzę potaniały o niemal 2%, natomiast cena futures na soję spadła o ponad 0,80%. Wiąże się to z rekordowo szybkim tempem żniw tych zbóż w Stanach Zjednoczonych.

Jak podał wczoraj amerykański Departament Rolnictwa (USDA), w dniu 9 września br., zbiory kukurydzy zostały ukończone już w 15%. Tymczasem w analogicznym okresie ubiegłego roku było to jedynie 5% (także pięcioletnia średnia dla tego okresu wynosi 5%). Być może spadek cen kukurydzy byłby wczoraj większy, gdyby nie fakt, że na rynkach spodziewano się jeszcze szybszego tempa zbiorów – oczekiwania kształtowały się na poziomie 17%.

Tymczasem w przypadku soi, tempo zbiorów okazało się szybsze od oczekiwań. Jak podał USDA, na dzień 9 września żniwa były ukończone w 4% wobec oczekiwań na poziomie 3% i pięcioletniej średniej dla analogicznego terminu na poziomie 2%.

Jak podają amerykańscy meteorologowie, w najbliższych dniach pogoda powinna sprzyjać farmerom. Ciepłe i bezdeszczowe dni, jakie są zapowiadane na najbliższy okres, pozwolą utrzymać, a być może nawet przyspieszyć tempo zbiorów. Jak podają meteorologowie z Global Weather Monitoring, pogoda w USA ma być idealna do przeprowadzenia żniw przez co najmniej kolejne 10 dni.

Notowania zbóż stabilne we wtorkowy poranek

Dziś notowania zarówno kukurydzy, jak i soi, pozostają stabilne na wypracowanych wczoraj pod koniec sesji poziomach. Wiąże się to prawdopodobnie ze wstrzymaniem aktywności inwestorów na rynku w oczekiwaniu na jutrzejszy raport USDA dotyczący produkcji i zapasów zbóż w USA i na świecie. Comiesięczna publikacja jest zaplanowana na jutrzejsze popołudnie (14.30-15.30) polskiego czasu.

W przypadku kukurydzy, najbliższy poziom wsparcia jest usytuowany bardzo blisko, bo w rejonie 779 USD za 100 buszli. Natomiast najbliższy opór to okolice 800 USD za 100 buszli. W przypadku soi barierą dla niedźwiedzi są dopiero okolice 1690-1700 USD za 100 buszli.

Dorota Sierakowska