Międzynarodowa firma deweloperska Kulczyk Silverstein Properties (KSP) - joint venture pomiędzy Kulczyk Real Estate Holding (KREH) oraz Silverstein Properties - wchodzi na rynek zarządzania funduszami inwestycyjnymi w sektorze nieruchomości, podała KSP w komunikacie.

Ich spółka KSP Real Estate Investment Management (KSP REIM) liczy na pozyskanie 200-300 mln euro na inwestycje w ciągu dwóch lat. "KSP wspólnie z zespołem inwestycyjnym pod kierownictwem Otisa Spencera i Dennisa Darta tworzy spółkę KSP Real Estate Investment Management (KSP REIM), która ma ambicje zostać liderem w Europie Środkowej i Wschodniej.

Nowy podmiot w ciągu dwóch lat chce pozyskać kapitał w wysokości 200-300 mln euro na inwestycje w nieruchomości najwyższej klasy, a także takie, których wartość można znacząco podnieść poprzez remont, przebudowę lub repozycjonowanie" - głosi komunikat. Środki te będą inwestowane w nieruchomości komercyjne, przede wszystkim w biurowce i galerie handlowe w stolicach oraz największych miastach Polski i Czech.

"Pierwsze zamknięcie funduszu (closing) planowane jest na połowę 2013 roku. W ciągu pięciu lat wartość zarządzanych aktywów ma wzrosnąć do ponad 1,5 mld euro (ok. 6,8 mld zł)" - czytamy dalej. KSP REIM uruchomi i będzie zarządzał regulowanymi prawem luksemburskim funduszami zamkniętymi rynku nieruchomości. Spółka skoncentruje się na Europie Środkowej i Wschodniej, która charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu i zwiększoną płynnością rynku nieruchomości komercyjnych. Według cytowanych przez spółkę danych Cushman & Wakefield, w 2011 r. w rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech zostało zainwestowanych 6 mld euro (ok. 25 mld zł), czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej (2,9 mld euro, tj. ok. 12 mld zł).

Oferta funduszy KSP REIM skierowana jest do inwestorów instytucjonalnych takich, jak fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe i suwerenne podmioty inwestycyjne, podano także. Macierzystą spółką KREH jest Kulczyk Investments - grupa inwestycyjna specjalizującą się w inicjowaniu i realizowaniu transakcji na światowych rynkach wschodzących. jej kluczowe sektory to: energetyka, surowce mineralne oraz infrastruktura i nieruchomości. Silverstein Properties Inc., z siedzibą w Nowym Jorku, jest firmą inwestującą, zarządzającą i budującą nieruchomości, prowadzoną przez prezesa i dyrektora generalnego Larry'ego Silversteina. Obecne portfel firmy obejmuje 850.000 m.kw. nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Planowane inwestycje SPI mają całkowitą wartość 10 mld USD, łącznie z trzema nowymi wieżowcami na terenie World Trade Center w Nowym Jorku i projektami Four Seasons w Nowym Jorku i Orlando.