Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko tygodniowego minimum po danych ISM z USA - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 1 centa do 95,31 USD. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 18 centów do 114,00 USD za baryłkę.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w sierpniu do 49,6 pkt z 49,8 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,0 pkt. Poziom 50 pkt przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

Inny indeks - PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2012 roku 51,5 pkt - podano końcowe wyliczenia. Wcześniejsze wyliczenie mówiło o 51,9 pkt.

"Trochę rozczarowujące dane ISM w USA kładą się cieniem na prognozy popytu na paliwa" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

"To wskazuje na stosunkowo słabe warunki i możliwość pogorszenia produkcji przemysłowej w następnych kilku miesiącach" - dodaje.

W czwartek raport o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu przedstawi Departament Energii USA (DoE), o dzień później niż zwykle, z powodu wolnego dnia w poniedziałek.

We wtorek ropa na NYMEX w USA staniała o 1,17 USD do 95,30 USD/b, najniższego poziomu na zamknięciu handlu od 30 sierpnia.

W tym roku WTI staniała w USA o 3,6 proc.