Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po danych o PMI w przemyśle w Chinach - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 46 centów do 96,01 USD.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 20 centów do 114,37 USD za baryłkę.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w sierpniu 2012 roku 49,2 pkt. wobec 50,1 pkt. na koniec lipca - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 50,0 pkt.

Wskaźnik PMI przygotowywany przez HSBC Holdings i Markit Economics spadł zaś do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. - podano w oddzielnym wyliczeniu.

To najgorszy wynik od marca 2009 r.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

"Podstawowym czynnikiem, który spowodował spadek cen, są dane o PMI w Chinach" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy CMC Markets w Sydney.

"Ostatnie dane makro z Chin wskazują na spowolnienie w gospodarce, a szczególnie w sektorze wytwórczym" - dodaje.

W poniedziałek na NYMEX nie ma handlu na parkiecie, bo Amerykanie obchodzą Święto Pracy.

W piątek ropa na NYMEX w USA zdrożała o 2,0 proc. do 96,47 USD/b, najwyższego poziomu na zamknięciu handlu od 22 sierpnia.

W sierpniu ropa na NYMEX zdrożała o 9,6 proc. Rdr spadek cen wynosi 2,6 proc.