Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a zapasy surowca w USA rosną - podają maklerzy. Z powodu szalejącego huraganu niemal całkowicie wstrzymano wydobycie ropy naftowej na platformach wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 60 centów do 95,73 USD.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 5 centów do 112,53 USD za baryłkę.

Huragan Isaac uderzył w środę nad ranem czasu polskiego w wybrzeże Luizjany; towarzyszą mu obfite opady i silne wiatry - podało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC).

Według NHC Isaac znajdował się około 15 km na południowy zachód od ujścia rzeki Missisipi i blisko 140 kilometrów na południe od Nowego Orleanu. Prędkość towarzyszących mu wiatrów dochodziła do 130 km/godzinę.

Z powodu szalejącego huraganu niemal całkowicie wstrzymano wydobycie ropy naftowej na platformach wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej. Produkcję i działanie ograniczyły położone na wybrzeżu porty i rafinerie.

Opady i wiatry przewiduje się także w sąsiadujących z Luizjaną stanach: Missisipi, Alabama i Floryda.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy - Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorek, że zapasy surowca wzrosły w ub. tygodniu o 5,5 mln baryłek.

W środę swój raport o zapasach ropy poda Departament Energii (DoE).

Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 1,75 mln baryłek.

We wtorek ropa na NYMEX w USA zdrożała o 0,9 proc. do 96,33 USD za baryłkę, najwyższego poziomu na zamknięciu handlu od 22 sierpnia.

W tym roku ropa na NYMEX staniała o 2,9 proc.