EURUSD po chwilowym zejściu poniżej poziomu 1.25 powrócił ponad tą psychologiczną barierę i zakończył bardzo dobry dla wspólnej waluty tydzień mocnym akcentem.

Również poniedziałkowa sesja azjatycka nie przyniosła żadnych niespodzianek, zarówno indeksy, jak i waluty regionu zakończyły notowania w pobliżu poziomów z ubiegłotygodniowego zamknięcia. Zeszłotygodniowe spotkania kanclerz Merkel, prezydenta Hollanda i premiera Samarasa nie przyniosły żadnych przełomowych deklaracji, dlatego oczy i uszy inwestorów w tym tygodniu będą zwrócone w kierunku USA. W piątek na sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole głos zabierze prezes FED Bernanke i wszelkie pojawiające się przed tym wydarzeniem wypowiedzi członków FOMC będą szczegółowo analizowane przez inwestorów głodnych kolejnej rundy luzowania ilościowego.

W dniu dzisiejszym gracze powinni skupić uwagę na następujących publikacjach danych makro:

Indeks nastrojów biznesowych IFO w Niemczech (10:00)- przewidywany jest kolejny spadek tego indeksu, uważanego za najlepszy barometr kondycji niemieckiej gospodarki, z poziomu 103.3 w lipcu do 102.7 w sierpniu. Potwierdzi to prognozy spowolnienia w niemieckiej gospodarce w najbliższym półroczu.

Texas Manufacturing Outlook Survey (16:30)- oczekiwania odnośnie aktywności biznesowej w jednym z największym stanów w USA pozostają słabe. Mimo tego większość analityków spodziewa się wzrostu wartości indeksu z -13.2 w lipcu do -8 w sierpniu. Będzie to pierwsza z pilnie w tym tygodni śledzonych publikacji amerykańskich.

Sprzedaż nowych domów w Australii (3:00)- po bardzo dobrym wyniku w lipcu (wzrost o 2,8% po pięciu z rzędu spadkowych odczytach), kolejny wzrostowy odczyt w sierpniu może stanowić poważne wsparcie i bodziec do dalszych wzrostów na parze AUDUSD.

Maciej Jędrzejak