Gołębia wymowa protokołu z sierpniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który został odebrany jako krok w kierunku uruchomienia w przyszłości trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej w USA (QE3), jedynie na krótko wsparł rynki akcji.

W czwartek zarówno w Europie, jak i USA, miała miejsce silna korekta wcześniejszych wzrostów. Tą samą ścieżką ruszyły dziś giełdy w Azji. Być może nieco humory popsuł szef Fed z St. Louis mówiąc, że wobec ostatnich dobrych danych z USA, protokół jest nieco „nieświeży”. Pretekstem mogły też być wciąż słabe, chociaż lepsze od prognoz, dane z Europy i obawy o kondycję tamtejszej gospodarki.

Korekta na giełdach, ale złoto i EUR/USD dalej rosną
Realizacja zysków pociągnęła w dół niemiecki rynek akcji o 0,97%. Francuski parkiet spadł o 0,84%. Spadki w podobnej skali można było obserwować na Wall Street. Indeks S&P500 stracił 0,81%, kończąc dzień na poziomie 1402,08 pkt. Technologiczny Nasdaq Composite zamknął dzień na poziomie 3053,40 pkt., spadając o 0,66%. Na tym tle pozytywnie wyróżniła się polska giełda. Indeks WIG20 spadł jedynie o 0,05%, a reprezentujący szeroki rynek WIG stracił 0,12%. Szukanie fundamentalnego uzasadnienia dla takiego zachowania giełd, w tym wskazywanie na malejące szanse na QE3 po nieco lepszych danych z USA, może okazać się próbą wyciągania wniosków na siłę. Zwłaszcza, że spadki indeksów idealnie wpisują się w scenariusz korekty technicznej. Co więcej, złoto dalej mocno drożało w oczekiwaniu na QE3. Wzrosty stały się też udziałem EUR/USD. Aczkolwiek w tym przypadku można doszukiwać się pozytywnego wpływu informacji z Hiszpanii.

Hiszpania rozmawia ws. pomocy
Agencja Reutera poinformowała wczoraj, powołując się na trzy niezależne źródła, że Hiszpania negocjuje ze strefą euro warunki pomocy finansowej mającej doprowadzić do obniżenia rentowności jej długu. Preferowaną opcją w rozmowach są zakupy przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) hiszpańskich obligacji na rynku pierwotnym, przy jednoczesnych zakupach obligacji na rynku wtórnym przez Europejski Bank Centralny (ECB).
Rozmowy mają toczyć się już od pewnego czasu. Nie padła jednak żadna konkretna wielkość pomocy o jaką miałaby ubiegać się Hiszpania. Madryt też nie podjął ostatecznej decyzji ws. pomocy. Podobno ma się z tym wstrzymać przynajmniej do wrześniowego posiedzenia ECB, gdy będzie znane stanowisko banku ws. potencjalnych interwencji na rynku długu.
Działania podejmowane przez Hiszpanię, sygnalizowana przez niemiecką prasę ewolucja stanowiska Berlina ws. sposobu walki z kryzysem długu, czy też wcześniejsza zapowiedź ECB podjęcia nowych działań mogą oznaczać, że Europa robi co tylko może, żeby przeciwdziałać kryzysowi. To plus. Aczkolwiek droga do jego przezwyciężenia wciąż jeszcze jest daleka.


Część RPP już teraz chce ciąć stopy
Sporą niespodziankę przyniosła publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jakkolwiek większość członków tego gremium uznało, że stopy pozostawały na odpowiednim poziomie, to podczas posiedzenia zgłoszono dwa wnioski o obniżkę kosztu pieniądza. Jeden zakładał cięcie stóp o 50 punktów bazowych, a drugi o 25 punktów. Za obniżką opowiedzieli się jedynie Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski. Zgłoszenie wniosków jednak może przekonać rynek, że w przypadku kolejnych sygnałów hamowania wzrostu gospodarczego w Polsce, Rada szybciej niż to obecnie zakładał rynek, zacznie cięć stopy. To co wydarzyło się na lipcowym posiedzeniu Rady jest też dobrą wiadomością dla samej Rady. Sugeruje, że może ona elastycznie reagować na zmieniającą się rynkową rzeczywistość, bez utraty wiarygodności przez szybką zmianę poglądów co do perspektyw gospodarczych.

Piątkowe kalendarium
O godzinie 10:00 GUS opublikuje lipcowe dane o sprzedaży (prognoza: 6,9% R/R) i bezrobociu (prognoza: 12,3%). Inwestorzy będą analizować je pod kątem tego, kiedy RPP mogłaby zacząć obniżać stopy procentowe. Pół godziny później zostanie opublikowana zrewidowana wartość brytyjskiego PKB. W II kwartale oczekiwany jest jego spadek o 0,5% K/K. Oznaczać to będzie mniejszy spadek niż sugerował wstępny odczyt tych danych (-0,7% K/K). To już samo w sobie będzie pozytywną wiadomością. Inwestorzy poznają też lipcowe dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA (prognoza: 2,4% M/M). Duża zmienność tych danych sprawia, że są one często ignorowane.

W piątek dojdzie do spotkanie Merkel – Samaras. Jego szczegóły są mało ważne. Liczyć będzie się to, czy zostanie potwierdzone zmiękczenie stanowiska Niemiec odnośnie walki z kryzysem.

Marcin R. Kiepas