Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku podrożała o 61 centów do 90,48 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie podrożała o 0,7 proc. do 105,90 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że opublikowane w środę w USA dane o zapasach paliw oraz z rynku budowlanego mogą sygnalizować, że popyt na ropę może rosnąć wraz z nabieraniem tempa przez gospodarkę.

Amerykański Departament Energii (DoE) poinformował w środę, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,8 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 377,4 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,62 mln baryłek, czyli 2,6 proc. do 123,53 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,8 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 205,9 mln baryłek.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w czerwcu do 760 tys. w ujęciu rocznym, z 711 tys. w maju po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 745 tys.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła zaś do 755 tys. z 784 tys. poprzednio po korekcie. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 765 tys.

"Nastroje na rynku poprawiły się. Zapasy paliw w USA zmniejszyły się zarówno dla ropy, jak i benzyny. To będzie wspierać ceny ropy" - powiedział Victor Shum, dyrektor zarządzający z IHS Consulting w Singapurze.