Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po tym, jak słabsze dane o wzroście PKB w Chinach wzbudziły spekulacje na temat możliwości większej stymulacji gospodarki - podają maklerzy.
Reklama

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku potaniała o 6 centów do 86,02 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie potaniała o 12 centów do 100,95 USD za baryłkę.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kwartale 2012 r. o 7,6 proc. rok do roku, po wzroście w I kwartale o 8,1 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się w II kwartale wzrostu PKB w ujęciu rocznym o 7,9 proc. To najsłabsze tempo wzrostu gospodarki Chin od trzech lat.

"Chiny mogą teraz zacząć pobudzać gospodarkę w szybszym tempie" - powiedział David Lennox, analityk z Fat Prophets w Sydney.

"Chińskie władze będą dalej łagodzić politykę monetarną. Oczekujemy dalszego cięcia stóp procentowych albo zmian wysokości rezerwy obowiązkowej banków, aby pobudzić wewnętrzny wzrost" - dodał.

Cena ropy w Nowym Jorku osiągnęła w czwartek najwyższy od tygodnia poziom po tym, jak USA ogłosiły zaostrzenie sankcji wobec Iranu.