Dzisiejszy spadek aktywności na rynkach finansowych wiąże się również ze skróconą aktywnością amerykańskiej sesji, która potrwa do godziny 19.00. Większego ruchu zatem możemy się spodziewać dopiero po „ruszeniu” rynków azjatyckich. Główna para walutowa EURUSD porusza się w obrębie wczorajszych ekstremów dziennych (szczyt: 1.2672 USD i dołek: 1.2567 USD). Dzisiejsze minimum dla tego instrumentu wynosi 1.2575 USD i znajduje się w obszarze istotnego poziomu 41.4% wynikającego z zasięgu Fibonacciego, co daje szansę na zakończenie korekty ostatniego impulsu wzrostowego. Przy realizacji powyższego scenariusza i ruchu cenowym na północ rynek miałby szansę na wzrosty w kierunku wartości 1.2643 USD wynikającej z 61.8% zniesienia ostatniej korekty. Tak więc od strony technicznej istnieje prawdopodobieństwo wzrostów w najbliższym czasie na tej parze walutowej.

Niemniej, warto zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne, które zostaną dzisiaj opublikowane i mogą mieć wpływ na zachowanie się amerykańskiej waluty. Istotne publikacje dotyczyć będą zamówień na dobra trwałego użytku za maj, gdzie analitycy oczekują 1.1 proc. m/m, jak również zamówień w przemyśle na poziomie 0.1 proc. m/m. W czwartek poznamy też raport ADP (prognoza 100 tyś.) oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza 385 tyś.). W piątek z kolei bardzo ważne dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy, a jutro decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro, które obecnie znajdują się na poziomie 1 proc. 

Dolar również umocnił się w stosunku do jena japońskiego. Para USDJPY przed południem oscyluje  na poziomie 79.800 JPY, podczas gdy na koniec wczorajszego dnia zanotowała 79.508 JPY. Dzisiejsze maksimum wynosi 79.845 JPY i jego wybicie górą dałoby szansę na osiągnięcie wczorajszego szczytu 79.971 JPY. W tym zestawieniu par walutowych wycenę wartości dolara amerykańskiego wspierają gorsze informacje gospodarcze z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie wygasa tempo wzrostu po zwiększonych inwestycjach w odbudowę gospodarki po kataklizmie z marca 2011 roku.

Polski złoty podobnie zachowuje spokój, a tym samym zmienność na bardzo niskim poziomie. Niewiele po godzinie 12.00 para EURPLN notuje wartość 4.2109 PLN, a więc tuż powyżej psychologicznej wartości 4.2100 PLN. Dzisiejszy dołek dla tej pary walutowej wynosi 4.1993 PLN i jego przebicie dołem otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego minimum na poziomie 4.1976 PLN z dnia 9 maja. Rodzima waluta również oczekuje na ważną publikację - komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stopy referencyjnej, która obecnie wynosi 4.75 proc.

Adrian Mech