Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na wrzesień w transakcjach potaniał o 0,9 proc. i jest wyceniany na 3,4650 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na październik zdrożała o 0,4 proc. do 55 tys. 470 juanów (8736 USD).

Za największe osiągnięcie czwartkowo-piątkowego szczytu UE uznaje się zapowiedź utworzenia w trybie "pilnym" europejskiego nadzoru bankowego.

Hiszpania uzyskała możliwość bezpośredniego dokapitalizowania banków z funduszy ratunkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), bez obciążającego budżety pośrednictwa rządów. Możliwość zaangażowania EFSF w wykup obligacji uzyskały Włochy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w czerwcu 2012 roku 50,2 pkt wobec 50,4 pkt na koniec maja - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 49,9 pkt.

Wskaźnik PMI przygotowywany przez HSBC Holdings i Markit Economics spadł do 48,2 pkt z 48,4 pkt - podano w oddzielnym wyliczeniu.

"Ceny metali reagowały z początku pozytywnie na ustalenia europejskiego szczytu, ponieważ na rynkach panował bardzo negatywny sentyment i szukano jakichkolwiek dobrych wieści. Jednak przyszłość pokaże, jakie środki zostaną zastosowane i na ile okażą się skuteczne" - powiedział Hwang Il Doo, trader z Korea Exchange Bank Futures Co.