Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na wrzesień w transakcjach elektronicznych drożeje o 1,4 proc., do 3,3780 dol.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na październik zdrożała o 1,4 proc., do 54 tys. 930 juanów (8 tys. 642 dol.).

Strefa euro zgodziła się udzielić pomocy Hiszpanii i Włochom, które znajdują się pod coraz większą presją przez rosnące koszty zadłużenia - ogłosili w nocy z czwartku na piątek obradujący w Brukseli przywódcy państw eurolandu.

Osiągnięto również porozumienie ws. ustanowienia do końca br. wspólnego nadzoru nad bankami.

Rozpoczęty w czwartek po południu szczyt UE przekształcił się w nocy w rozmowy państw strefy euro. Spotkanie przywódców unijnych będzie kontynuowane w piątek.

Przywódcy państw strefy euro uzgodnili, że na pomoc Włochom i Hiszpanii mogą zostać przeznaczone środki z funduszy ratunkowych, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

"Oczekiwania rynków wobec tego szczytu nie były duże, dlatego te dobre informacje wsparły sentyment na rynku i wywołały większy rajd cen" - tłumaczy Wang Ning, analityk Xiangyu Futures Co. w Szanghaju.