Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 49 centów do 80,70 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 5 centów do 93,55 USD za baryłkę.

W USA widać poprawę w gospodarce.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w maju przez Amerykanów, wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,9 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju 2012 roku wzrosły miesiąc do miesiąca o 1,1 proc., w kwietniu spadły zaś o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Analitycy oczekiwali, że zamówienia w maju wzrosną o 0,5 proc.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 0,4 proc. wobec spadku o 0,6 proc. miesiąc wcześniej.

"Mieliśmy trochę dobrych danych z USA" - mówi Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin". "Ceny ropy wspiera też strajk w Norwegii" - dodaje.

W Norwegii strajkują pracownicy sektora wydobywczego, co spowodowało spadek produkcji ropy o 15 proc.

W środę swoje wyliczenia o zapasach ropy w USA podał Departament Energii USA.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 133 tys. baryłek, czyli mniej niż 0,1 proc., do 387,17 mln baryłek - poinformował Departament Energii.

Analitycy oceniali, że w ub. tygodniu zapasy ropy spadły o 1,3 mln baryłek.

W środę ropa na NYMEX w USA zdrożała o 1,1 proc. do 80,21 USD/b.

Na NYMEX w Nowym Jorku w tym kwartale spadek cen wyniósł 22 proc. To największy kwartalny spadek od IV kw. 2008 r.