Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 27 centów, do 78,94 dol.

Brent, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada o 15 centów, do 90,86 dol. za baryłkę.

Inwestorzy oceniają, że rozpoczynające się w czwartek spotkanie euroliderów nie przyniesie rozwiązania kryzysu w Europie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że nie należy na szczycie UE tracić zbyt wiele czasu na dyskusje o euroobligacjach. Przypomniała, że niemiecka konstytucja zabrania przejmowania wspólnej odpowiedzialności za długi.

Merkel wyraziła w poniedziałek obawę, że uczestnicy spotkania w Brukseli poświęcą zbyt wiele miejsca wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za długi, zamiast zająć się problemami strukturalnej kontroli nad polityką budżetową w krajach eurolandu.

"Rynki przygotowują się na taką ewentualność, że nic nowego nie zobaczymy po szczycie" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

W poniedziałek ropa na NYMEX w USA staniała o 55 centów, do 79,21 dol./b.