Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 9 centów do 84,26 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1 centa do 95,75 USD za baryłkę.

Import ropy w Japonii wzrósł w maju do 16,6 mln kilolitrów i wyniósł 3,37 mln baryłek dziennie - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Amerykańska Rezerwa Federalna poluzuje prawdopodobnie politykę monetarną na posiedzeniu FOMC wobec pogarszających się danych z amerykańskiego rynku pracy oraz braków sygnałów poprawy na froncie kryzysu zadłużenia w strefie euro - oceniają analitycy Goldman Sachs.

Fed ogłosi prawdopodobnie program dodatkowego skupu z rynku obligacji MBS lub obligacji skarbowych - uważa Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs ds. USA.

"Byłoby to dla nas zaskoczeniem, gdybyśmy nie zobaczyli luzowania polityki monetarnej w tym tygodniu" - dodaje Hatzius.

Rezerwa Federalna może również zdecydować się na wydłużenie działania tzw. "operacji twist", czyli programu zakładającego sprzedaż pozostających w posiadaniu Fedu obligacji o terminie zapadalności 3 lata lub mniejszym, oraz reinwestowanie uzyskanych zysków w obligacje o dłuższym terminie zapadalności.

We wtorek ropa na NYMEX w USA w kontraktach na lipiec zdrożała o 0,9 proc. do 84,03 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 15 czerwca.

W tym roku surowiec na NYMEX w Nowym Jorku staniał o 15 proc.