Podobnie jak po ogłoszeniu poprzednich wyników wyborów w Grecji (6 maja), po weekendzie eurodolar notowania rozpoczął od luki. Tym razem jednak była to luka hossy, po której kurs EUR/USD w kilka godzin osiągnął maksimum na poziomie 1,2747, czyli najwyższym od prawie miesiąca.

Tym samym eurodolar przebił opór wyznaczony przez szczyty z 10 i 11 czerwca (1,2670) połączony z 38,2 procentowym zniesieniem Fibonacciego majowego trendu spadkowego. Obecnie najbliższe wsparcie i opór wyznaczają te dwa wymienione poziomy.

Rynek odetchnął po wyborach
Wyniki greckich wyborów parlamentarnych przyniosły dużą ulgę rynkom finansowym. Wygrała je bowiem Nowa Demokracja z poparciem 29,7 proc. wyborców, wyprzedzając tym samym swojego największego przeciwnika i zwolennika odejścia od reform oszczędnościowych narzuconych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy- lewicową koalicję SYRIZA (26,9 proc. głosów).

Zwycięstwo SYRIZY i brak kontynuacji reform oszczędnościowych mogłoby oznaczać wyjście Grecji ze strefy euro, dlatego też inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wyniki wyborów. Wyraźnie poprawił się rynkowy sentyment- od wczoraj zawężają się spready rentowności między 10- letnimi obligacjami w zasadzie wszystkich państw strefy euro (oprócz Finlandii i Holandii), a niemieckimi bundami. W stosunku do dolara umacnia się również większość walut państw z grona rynków wschodzących (z węgierskim forintem na czele).

Z kolei wszystkie główne zachodnioeuropejskie indeksy giełdowe notowania rozpoczęły od wzrostów. Wyniki wyborów oznaczają, że prawicowa proeuropejska i prooszczędnościowa Nowa Demokracja otrzyma dodatkowe 50 mandatów i prawdopodobnie stworzy koalicję z lewicową partią Pasok. Razem te dwie partie mogą liczyć na 162 miejsca w nowym parlamencie (do większości wymaganych jest 151 mandatów). Co prawda zarówno Nowa Demokracja, jak i Pasok zapowiedziały renegocjacje warunków pożyczek (w celu rozłożenia w czasie ich kosztów społecznych i podjęcia działań wspierających wzrost gospodarczy), jednak nie zmienia to faktu, że w krótkim terminie ryzyko rozpadu strefy euro znacznie zmalało.

Dziś rozpoczęcie szczytu G20
Dziś jak i w najbliższych dniach na notowania największy wpływ będą miały postępy w formułowaniu nowego rządu w Grecji. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stworzenie koalicji przez dwie partie: Nową Demokrację i Pasok, lub dodatkowo z lewicową Dimar. Obydwie koalicje zapewniają kontynuację reform narzuconych przez UE i MFW, dlatego zawiązanie jednaj z nich stanowiło będzie silne wsparcie dla rynkowych nastrojów.

Dziś również w Meksyku rozpoczyna się szczyt G20. Najważniejszym tematem rozmów będzie kryzys zadłużeniowy w strefie euro (jednak mało możliwe wydaje się ogłoszenie nowych metod jego zwalczenia). Prawdopodobnie nowe propozycje zostaną ogłoszone na szczycie Unii Europejskiej rozpoczynającym się 28 czerwca. Dziś kalendarz danych makroekonomicznych nie obfituje w wiele ważnych odczytów. Poznamy jedynie indeks nastrojów na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych- NAHB. Oczekiwany jest lekki spadek jego wartości (z 29 do 28 pkt.), nie zmienia to jednak faktu, ze w tym sektorze gospodarki USA od kilku miesięcy da się zaobserwować wyraźną poprawę – widać to również po indeksie NAHB, który przybiera obecnie wartości najwyższe od połowy 2007 roku.

Złoty najmocniejszy od ponad miesiąca
W ślad za poprawą sentymentu po wyborach w Grecji, na wartości zyskuje również polska waluta. Po godzinie 9:00 kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2450, a USD/PLN na poziomie 3,34. Notowania złotego w stosunku do dolara przebiły tym samym ważne wsparcie przy poziomie 3,36, a spadki kursu zatrzymały się przy 50 - okresowej średniej kroczącej. Złoty nie był tak mocny zarówno w stosunku do euro jak i dolara od ponad miesiąca. Dziś nie poznamy żadnych danych makro z rodzimej gospodarki, jednak w tym tygodniu czeka nas m. in. dynamika produkcji przemysłowej i wskaźnik inflacji bazowej w maju oraz protokół z czerwcowego posiedzenia RPP.

Szymon Zajkowski