Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu ocen, że limity dostaw ropy z OPEC mogą być utrzymane - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 69 centów do 82,63 USD. Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 3 centy do 97,17 USD za baryłkę.

Saudyjski minister ropy Ali al-Naimi ocenił, że Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) może podwyższyć limit produkcji ropy powyżej 30 mln baryłek dziennie.

Tymczasem kartel ocenia, że globalne rynki paliw są wystarczająco zaopatrzone w ropę pomimo spadku produkcji surowca w maju.

Ministrowie ropy z OPEC spotkają się 14 czerwca w Wiedniu, aby ustalić kwoty dostaw surowca z kartelu na II połowę 2012 r.

W kwietniu 12 krajów z grupy przekraczało łącznie limit dostaw ropy o 1,9 mln b/d - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii.

Arabia Saudyjska pompuje dziennie, od czerwca 2011 r., ponad 9,5 mln baryłek ropy.

Do spadku cen ropy przyczyniły się też dane o amerykańskich zapasach paliw.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ubiegłym tygodniu o 1,6 mln baryłek.

W środę swoje wyliczenia o zapasach paliw poda Departament Energii USA (DoE).

We wtorek ropa na NYMEX w USA zdrożała o 0,8 proc. do 83,32 USD/b.

W tym roku surowiec na NYMEX w Nowym Jorku staniał o 16 proc.