Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną - podają w środę maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie kosztuje 7 tys. 397,50 dol. za tonę, po wzroście o 0,5 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi drożeje w dostawach na lipiec w transakcjach elektronicznych o 1,3 proc., do 3,3315 dol.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień zdrożała o 0,4 proc., do 53 tys. 720 juanów (8 tys. 439 dol.).

Na rynkach pojawiła się nieoficjalna informacja, że Hiszpania może otrzymać kredyt z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Od pojawienia się w maju informacji o rekordowej pomocy publicznej dla hiszpańskiego banku Bankia, wysokości 23,5 mld euro, na Hiszpanii koncentruje się niepokój rynków finansowych, które obawiają się, że wystąpi ona o pomoc z zagranicy. Hiszpania utrzymuje, że nie będzie występować o zagraniczną pomoc dla swych banków.

Pod koniec czerwca ma się odbyć szczyt europejskich przywódców poświęcony kryzysowi strefy euro. Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny mają na nim przedstawić projekt budowy unii bankowej, która ma nadzorować banki i ewentualnie udzielać im pomocy bezpośrednio, z pominięciem rządów, na czym zależy Madrytowi.

W poniedziałek i we wtorek LME była zamknięta z powodu święta bankowego i obchodów 60. rocznicy panowania Elżbiety II.