Trwa płaska korekta zeszłotygodniowych spadków, obecnie testowane są dołki z wczorajszego poranka, kolejne opory to okolice 1,2600 - 1,2620. Dopiero trwałe przebicie bariery 1, 2650 dałoby nadzieje na trwalszą i mocniejszą korektę, uważamy jednak, że do tego nie dojdzie i kurs EUR/USD powróci niebawem do mocnych spadków. 

Hiszpania: nacjonalizacja Bankii przyczyną wyprzedaży
Największy w historii Hiszpanii bailout banku (19 mld euro) może odbyć się z wykorzystaniem wymiany akcji Bankii na obligacje skarbowe, które mogłyby stać się później zabezpieczeniem pożyczek od ECB. Pomoc bankowi podniesie stosunek długu do PKB i uniemożliwi spełnienie założeń drastycznych i odbijających się negatywnie na (i tak fatalnej) koniunkturze planów oszczędnościowych gabinetu Rajoya.

W rezultacie spread rentowności dziesięcioletnich obligacji  Hiszpanii i Niemiec osiągnął wczoraj rekordowy w historii poziom i przekroczył 500 pb. Krzywa rentowności długu nie tylko się podnosi, ale również - co jest bardzo negatywne - wyraźnie spłaszcza. Spread rentowności 10Y - 2Y kształtuje się na poziomie 200 pb i zawęził się w około dwa miesiące o 100 pb. Wyprzedaże papierów skarbowych idą w parze ze wzrostem stawek CDS - zarówno na dług Hiszpanii, jak i banków oraz przecenami na madryckim parkiecie. Indeks IBEX 35 od początku roku obniżył się najmocniej ze wszystkich średnich giełdowych państw PIIGS, spadki są głębsze nawet niż w przypadku greckiego ASE, który w ostatnich dniach osiągnął poziom najniższy od 1990 roku. 

Niemcy: inflacja (powoli) zmierza do celu
Od 10: 00 napływać będą wstępne dane dotyczące dynamiki cen konsumpcyjnych - zarówno w poszczególnych niemieckich landach, jak i całych Niemczech. Ze względu na niemal liniową korelację z obliczanym dla całego kraju wskaźnikiem szczególnie ważny jest odczyt z Nadrenii Północnej - Westfalii (regionu zamieszkałego przez największą liczbę ludności), który poznamy wcześniej niż główny wskaźnik. Konsensus rynkowy zakłada, że dynamika inflacji w maju wyniesie - 0, 1 proc. (m/m) oraz 2, 1 proc. (r/r). Z kolei prognoza dla zgodnej z metodologią unijną inflacji HICP to 0,0 proc. (m/m) i 2,2 proc. (r/r) . Presja inflacyjna będzie wygasać i nie będzie stanowić w oczach Rady Prezesów przeszkody dlaluzowania polityki pieniężnej. 

USA: rosną wskaźniki nastrojów konsumentów
Odczyt Conference Board powinien potwierdzić poprawę nastrojów amerykańskich konsumentów. Źródłem optymizmu gospodarstw domowych po drugiej stronie Atlantyku są przede wszystkim taniejące paliwa. Najwyższa od rozpoczęcia ostatniej recesji w USA datowanego przez NBER na grudzień 2007 roku wartość indeksu Uniwersytetu Michigan jest dobrą wróżbą przed publikacją. 

Turcja: stopy bez zmian mimo dwucyfrowej dynamiki CPI
Waluty regionu zachowują się we wtorkowy poranek stabilnie. O 13: 00 o koszcie pieniądza zdecyduje dziś turecki bank centralny: stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, ale dwucyfrowa dynamika  inflacji konsumenckiej przełoży się na bardzo "jastrzębi" ton decydentów, którym bardzo zależy na sile liry, która należy do najbardziej wrażliwych na wzrosty awersji do ryzyka walut. Kurs EUR/PLN powinien dziś poruszać się w przedziale 4,3330 - 4,3650. Sile rodzimej waluty sprzyjają wzrosty na giełdach i stabilna sytuacja na rynku długu PIIGS.

Większej zmienności na rynkach bazowych, a co za tym idzie także w notowaniach złotego, nie sprzyja oczekiwanie na ważne wydarzenia. Jutro Włosi uplasują na rynku 5 i 10 - letnie obligacje skarbowe, w czwartek w Irlandii odbywa się referendum w sprawie przyjęcia Paktu Fiskalnego, a piątek przyniesie ostatnią przed końcem operation twist porcję danych z amerykańskiego rynku pracy.

Bartosz Sawicki