Ceny ropy w USA rosną już 5. sesję - to najdłuższe pasmo zwyżek od maja. Niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy i słaby dolar dają inwestorom na rynkach paliw impet do działania - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,82 USD, po wzroście ceny o 0,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 48,75 USD za baryłkę, wyżej o 0,29 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa drożeje o 1,2 proc. do 293,3 juanów za baryłkę, po zwyżce notowań w środę o 3 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 754 tys. baryłek do 488,7 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 225 tys. baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,2 mln baryłek do 230,1 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły za to o 1,4 mln baryłek do 142,6 mln baryłek - podał DoE.

Ropa WTI w Nowym Jorku od początku listopada zdrożała już 28 proc. w reakcji na informacje o szczepionkach na Covid-19.

Tak gwałtowny wzrost cen surowca przyprawia o ból głowy producentów ropy z OPEC+, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.

Do tej pory inwestorzy oczekiwali, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy. W obecnej sytuacji - gdy ceny ropy na globalnych rynkach mocno rosną nie jest już takie pewne, jaką decyzję podejmie kartel i pozostali producenci ropy.

"Po danych o zapasach ropy w USA do poniedziałkowego posiedzenia OPEC+ wzrosty cen na rynkach paliw mogą być bardziej ostrożne" - uważa Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific.

"Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie robią hałas (aby kartel podwyższył produkcję), ale jest mało prawdopodobne, aby OPEC+ zaskoczył rynki decyzją o wzroście dostaw ropy od stycznia" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 1,8 proc. - do 45,71 USD/b - najwyżej od 5 marca.

Brent na ICE zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 1,6 proc.